Search
تنظیمات جستجو
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله

امتحان کنید: موکاپموکاپ کتابنظامیانقلاب اسلامیتقویم 98

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
امتیاز 0 از 0 نفر

زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی

آثار ابوریحان

آثار بیرونی درباره ریاضی اخترشناسی، فیزیک، گیاهشناسی،  زمین شناسی، جغرافیا، کانی شناسی ( شناخت مواد معدنی ) و تاریخ و تقویم ملت هاست. بیرونی در آثار الباقیه، با دقت علمی، درباره ی تقویم و گاهشماری عربی، فارسی، عبری و یونانی بحث کرده و رویدادهای سیاسی و اجتماعی را با شرح تمدن‌ها و آداب و رسوم مردم در هم آمیخته است. بیرونی در این کتاب به بسیاری از باورهای همگان درباره پدیده‌های طبیعی اشاره کرده و آنها را از نظر علمی‌و تجربی مورد بررسی قرار داده است برای نمونه مردم می‌گفتند که روز شانزدهم دی ماه هر سال همه آب‌های شور زمین به مدت یک ساعت شیرین می‌شود بیرونی این باور مردم را رد کرده و نوشته است چنین چیزی ممکن نیست، خاصیت آب تنها بستگی به زمینی دارد که آب بر آن جاری است یا در آن انباشته شده است.

بیرونی در همین کتاب، نخستین بار علت پدید آمدن چاه‌ها و چشمه‌هایی را که آب از آنها بالا می‌جهد شرح داده است. دانشمندان غربی، قرن‌ها بعد به این موضوع پی بردند و درباره ی این گونه چشمه‌ها و چاه‌ها ( چاه آرتزین ) توضیح علمی‌دادند.

بیرونی در مدتی که در هند بود چند کتاب با ارزش درباره ریاضی،  فلسفه و پزشکی از سانسکریت به عربی ترجمه کرد، طول و عرض جغرافیایی بعضی از شهرها و مناطق مختلف هند را با روش اختراعی خود و استفاده از هندسه و مثلثات به دست آورد.

دانشمندان هندی از ترس سپاه غزنوی رو نشان نمی‌دادند. بیرونی همه جا در جستجوی این دانشمندان بود تا با آنها گفتگو کند، می‌خواست به یاری آنها دشواریهایی را که در فهم نوشته‌های بعضی از کتابهای هندیان برایش پیش آمده بود از میان بردارد، بیرونی درباره روش تألیف ماللهند می‌نویسد: ” من کتاب را نوشتم بی آنکه بهتان و نسبت دروغ بر هندیان ببندم. گفته‌ها و عقیده‌های آنها را نقل می‌کردم اگر این سخنان در نظر مسلمانان ناخوش بیاید به آنها می‌گویم که این عقیده آنهاست زیرا این کتاب کتاب بحث و ستیزه جویی نیست تا در آن به رد کردن عقیده آنها بپردازم، من می‌خواهم عقیده هندوان را چنانکه هست بیان کنم و شباهت‌های آن را با ملت‌های دیگر نشان بدهم. بیرونی در کتاب ماللهند منبع خبرها و کتابهایی را که از آنها استفاده کرده است نام می‌برد و قسمتی از متن اصلی را در نوشته خود می‌آورد تا خواننده گفته او را صحیح بداند….

 

ابوریحان بیرونی_000001 ابوریحان بیرونی_000002 ابوریحان بیرونی_000003

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf موجود هستند.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 4 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

جدیدترین مطالب مرتبط را ببینید
برچسب‌ها::پروژه، پروژه زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، تحقیق، تحقیق 4 صفحه، تحقیق با فرمت ورد، تحقیق زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی با فهرست، تحقیق زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی با منابع و مآخذ تحقیق زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، خرید مقاله، دانلود، دانلود پی دی اف درباره زندگی‌نامه ابوعلی سینا، دانلود تحقیق، دانلود تحقیق زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، دانلود رایگان تحقیق، دانلود رایگان تحقیق درباره زندگی‌نامه سقراط به صورت pdf، دانلود رایگان زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، دانلود رایگان فایل ورد زندگی‌نامه ابوعلی سینا، دانلود زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، دانلود زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی فایل pdf، دانلود فایل زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی با فرمت docx، دانلود مقاله زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، دانلود ورد درباره زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی با فرمت pdf، مقاله، مقاله آماده ارائه زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، مقاله آماده دانلود زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، مقاله با فهرست، مقاله زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، مقاله‌ای کامل درباره زندگی‌نامه ابوعلی سینا، مقاله‌ی کاملی درباره زندگی‌نامه ابوعلی سینا، موضوع تحقیق زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی، همه چیز درباره زندگی‌نامه ابوریحان بیرونی