تغذیه کودکان دبستانی

امتیاز 0 از 0 نفر

مکمل ویتامین‌ها و مواد معدنی: بچه هایی که غذاهای متنوعی را از تمام گروه‌های مواد غذایی دریافت می‌کنند می‌توانند نیازهای تغذیه‌ای خود را بدون دریافت مکمل تامین کنند. خوردن غذاهای متنوع بهترین راه جهت تامین مواد مغذی مورد نیاز است، زیرا غذاها علاوه بر ویتامین‌ها و مواد معدنی، حاوی سایر ترکیبات نیز هستند.

نوشابه‌ها: میزان نوشابه‌ای که بچه‌ها در این سنین (11-7 ساله) مصرف می‌کنند، بسیار بیشتر از بچه‌های کم سن و سال خودشان است. ولی بزرگسالان به مراتب بیشتر از این بچه‌ها (11- 7 ساله) نوشابه می‌نوشند. با مصرف نوشابه بچه‌ها فقط کالری دریافت می‌نمایند و مواد مغذی دیگر را کمتر دریافت می‌کنند. بچه هایی که روزانه بیشتر از 270 سی سی نوشابه مصرف می‌کنند، شیر و آب میوه کمتری مصرف می‌کنند. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که بچه‌های چاق نسبت به بچه‌های با وزن ایده آل، مقدار بیشتری از کالری مورد نیازشان را از نوشابه دریافت می‌کنند. بیشتر بچه‌های 11-7 ساله مقدار کالری توصیه شده برای این سن را دریافت می‌نمایند. 53 درصد این کالری از کربوهیدرات، 14 درصد از پروتئین و 33 درصد از چربی (از این مقدار چربی، در حدود 12 درصد آن چربی اشباع می‌باشد) تامین می‌شود. در حال حاضر مصرف میان وعده در بین بچه‌ها افزایش یافته است. میان وعده‌ها و غذاهایی که بچه‌ها در بیرون از منزل مصرف می‌کنند، بیشتر چربی اشباع شده می‌باشد.

 خرابی دندان‌ها: تقریباً از هر دو بچه بین 6 تا 8 ساله، یکی دارای چند دندان خراب است. غذاهای حاوی کربوهیدرات به دندان‌ها می‌چسبند و باعث تسریع خرابی دندان می‌گردند. نباید در طی روز به طور مداوم غذا خورد. داشتن زمان منظم برای دریافت میان وعده‌ها و وعده‌های غذایی می‌تواند خرابی دندان‌ها را کاهش دهد. مسواک زدن به منظور پاک کردن کربوهیدرات چسبیده به دندان می‌تواند خطر خرابی دندان را کاهش دهد. در طی این دوره (11-7 سالگی) بچه‌ها دندان‌های شیری خود را از دست می‌دهند و دندان‌های دائمی آنها جوانه می‌زند.

 چاقی: چاقی در بین بچه‌های این دوره سنی، به میزان غیر قابل تصوری در حال افزایش است. دهند. در طی این دوره، بچه‌ها قندهای ساده و نوشابه را به میزان زیادی مصرف می‌کنند. بررسی‌ها نشان می‌دهد، عدم فعالیت بدنی عامل مهمی در افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن می‌باشد. بچه‌های چاق در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری قلبی هستند. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد، مدت زمانی را که بچه‌ها به دیدن تلویزیون اختصاص می‌دهند، با افزایش میزان چاقی در بین کودکان 11- 6 ساله مرتبط است. بچه هایی که در روز بیشتر از 5 ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند، در مقایسه با بچه‌های همسن خود که کمتر از 2 ساعت تلویزیون تماشا می‌کنند، بیشتر دچار اضافه وزن می‌شوند. به ازای هر یک ساعت تماشای تلویزیون، میزان بروز چاقی 2 درصد افزایش می‌یابد؛ بنابراین مدت زمانی را که بچه‌ها به دیدن تلویزیون، ویدئو و بازی‌های کامپیوتری اختصاص می‌دهند، باید کاهش یابد. بچه هایی که BMI آنها بین صدک 85 تا 95 است (در معرض چاقی هستند)، ولی مشکلاتی مانند تری گلیسیرید بالا، کلسترول بالا یا فشار خون بالا ندارند، نیازی به کاهش وزن ندارند، زیرا کاهش وزن در این دوران باعث کاهش رشد قدی و پیدایش اختلالاتی در غذا خوردن بچه‌ها می‌شود و در غیر اینصورت کاهش وزن توصیه می‌شود.

 ورزش و فعالیت بدنی: بچه‌ها باید روزانه حداقل 60 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشند. برای رسیدن به این هدف والدین باید به موارد زیر توجه داشته باشند: 1- با انجام ورزش، مثال خوبی برای بچه‌ها می‌باشند. 2- فرزندشان را در فعالیت‌های ورزشی وارد کنند. 3- فرزندشان را برای انجام فعالیت بدنی تشویق کنند. 4- باید به جای تماشای تلویزیون و مشغول شدن به بازی‌های کامپیوتری و سایر بازی‌های بدون تحرک، فرزندشان را عادت دهند تا ورزش کنند.

 مشارکت بچه‌ها در انجام کارها: بچه‌های 11-7 ساله می‌توانند در تهیه غذا به شما کمک کنند. بچه‌ها می‌توانند غذاهای نرم را با چاقو تکه تکه کنند. زمانی که علاقه و توانایی بچه‌ها به همکاری افزایش یابد، می‌توانند نقش فعال تری در تهیه و خرید غذا و تنظیم برنامه غذایی داشته باشند. استفاده از کتاب آشپزی به بچه‌ها کمک می‌کند بخوانند و از راهنمایی‌های آن استفاده کنند. همچنین می‌توانند در چیدن سفره، کشیدن غذا و تمیز کردن سفره یا میز کمک کنند. دادن این قبیل مسئولیت‌ها به فرزند، بخشی از رشد او محسوب می‌شود. کمک گرفتن از فرزند در تهیه غذا، منجر به افزایش علاقه او به غذا خوردن می‌شود. وقتی که بچه‌ها در کنار بزرگسالان در آشپزخانه کار می‌کنند، می‌توانند بسیاری از کارها را با موفقیت انجام دهند. داشتن صبر و اختصاص دادن وقت کافی کلید موفقیت است.

 اگر دوست دارید فرزند خود را در تهیه غذا شرکت دهید، باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

1- بر تمامی فعالیت‌های او نظارت داشته باشید.

 2- وظیفه‌ای که به بچه می‌سپارید، با توانایی‌های او مطابقت داشته باشد.

 3- جزئیات دستورالعمل کار، شرح و زمان لازم برای تمرین آن را برای بچه فراهم کنید.

 4- قبل از اینکه بچه بخواهد کاری را انجام دهد، دستور العمل آن را برای او تکرار کنید.

 5- تمیز کردن وسایل را به عنوان بخشی از وظیفه او قرار دهید.

هرم غذایی: بهترین روش جهت اطمینان از اینکه بچه‌ها در این دوره سنی نیازشان به مواد مغذی مختلف تامین می‌شود، پیروی از هرم غذایی است. هرم غذایی در واقع طرحی است برای اینکه بدانیم هر روز چه چیزی باید بخوریم. هرم غذایی، مواد غذایی متنوعی را که دارای مواد مغذی مورد نیاز ما هستند، به ما معرفی می‌کند. بر اساس هرم غذایی، هر روز باید از گروه‌های غذایی طبق مقادیر زیر مصرف کرد:

 

0001 0002 0003

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf موجود هستند.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 6 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.