درست نویسی خط فارسی

در کلیه مقالات، تحقیقات و فایل‌های لایه‌باز با فرمت‌های گوناگون منتشر شده در وب‌سایت اینترنتی چهارگوش تمام‌قد قواعد، قوانین و اصول فارسی‌نویسی و تایپ صحیح آن رعایت شده است. گوشه‌ای از این قوانین به شرح زیر است:
۱- کاراکترهایی مانند کاما «،»، نقطه «.»، نقطه کاما «؛»، دو نقطه «:»، خط تیره «-»، علامت سؤال «؟»، علامت تعجّب «!» و سه‌نقطه «…» به صورتی تایپ شده‌اند که قبل از آن‌ها «فاصله» «Space» وجود ندارد و بعد از آن‌ها یک فاصله قرار گرفته است. رعایت این قانون علاوه بر زیباسازی متون، یک مشکل فنی رایج را هم حل می‌کند و نمی‌گذارد کاراکترهای فوق در ابتدای خط قرار بگیرند.
۲- هنگام قرار دادن عبارتی در داخل پرانتز ()، گیومه «» و یا کروشه [ ] در دو طرف بیرونی پرانتز، گیومه و یا کروشه یک فاصله «Space» قرار گرفته و در دو طرف داخلی آن‌ها هیچ فاصله‌ای قرار نگرفته است. رعایت این قاعده هم یک علت فنی دارد: قرار نگرفتن پرانتز، گیومه و یا کروشه در محل نامناسب.
حالت خاص: ویرگول تحت هر شرایطی بدون فاصله با حرف قبلی و با یک فاصله از حرف بعدی درج شده است. این قاعده حتا برای قرار گرفتن ویرگول قبل از علائمی مثل پرانتز، گیومه، یا کروشه هم صدق می‌‌کند.
غلط: (… ) ،            «… » ،
درست: (…)،           «…»،
۳- بین کلمات مجزا باید حتماً یک فاصله وجود داشته باشد، حتی بین کلمات انگلیسی و فارسی. به‌عنوان مثال:
غلط: باتقسیم دوطرف معادله به۲
درست: با تقسیم دو طرف معادله به ۲
۴- فاصله مجازی (نیم‌فاصله): یکی از مهم‌ترین کاراکترها در تایپ فارسی است و در مواقعی کاربرد دارد که «یک کلمه دو قسمتی» را تایپ می‌کنیم (یک کلمه، یا عبارت هستند، اما به ظاهر دو قسمتی دیده می‌شوند.) در این حالت بین دو قسمت فاصله قرار نمی‌گیرد، اما سرهم نیز نوشته نمی‌شوند.
غلط: می ‌باشد – نتیجه‌ ی- ملکول‌ ها- به عنوان – کتابخانه های- علاقه مند – نیم واکنش
درست: می‌باشد – نتیجه‌ی – ملکول‌ها – به‌عنوان – کتابخانه‌های – علاقه‌مند – نیم‌واکنش
یکی از مشکلات رایج در تایپ، جدا شدن دو قسمت عبارت‌های فوق هنگام قرار گرفتن در پایان خط می‌باشد. مثلاً «می» در انتهای خط و «باشد» درابتدای خط بعد قرار می‌گیرد؛ اما با استفاده از فاصله مجازی این مشکل نیز حل می‌شود.

مثال:

این حالت نمونه نمونه نمونه  نمـونه  نمونه  نمونه  نمـونه  نمونه  نمونه  نمـونه  نمونه  نمونه  نمونه  نمونه  نمونه  نمونه  نمونه می باشد. همان‌طور که در این مثال مشخص است «می» در انتهای خط قبلی و «باشد» در ابتدای خط بعدی قرار گرفته که باعث بدخوانی و نازیبایی ظاهر متن فارسی می‌گردد.

برای درج نیم‌فاصله لازم است برنامه کیبورد فارسی بر روی سیستم شما نصب باشد. برای نصب این برنامه راهنمای زیر را مطالعه کرده و مراحل نصب و تنظیمات آن را مطابق راهنما انجام دهید.

ــــــــــــــــ آموزش تایپ نیم‌فاصله ــــــــــــــــ

درباره برنامه کیبورد فارسی + نیم‌فاصله
نام برنامه: Enhanced Microsoft Persian Keyboard v2
کاربرد: تصحیح کیبورد (صفحه کلید) به شیوه استاندارد، درج «ی» و «ک» فارسی، درج نیم‌فاصله

آموزش نصب برنامه کیبورد فارسی

در ابتدا فایل نصب این برنامه را از اینجا دانلود نمائید.

۱- فایل Setup را اجرا نمائید.
۲- منتظر بمانید. عملیات نصب به صورت پس‌زمینه انجام شده و پس از اتمام فرآیند نصب پنجره زیر نمایش داده می‌شود.
۳- بر روی کلید Close کلیک کنید.

درست نویسی خط فارسی

نصب کیبورد فارسی به اتمام رسیده است. حالا برای اجرای صحیح کیبورد تنظیمات زیر را به دقت انجام دهید.

آموزش طرز کار با کیبورد فارسی و تنظیمات مربوط به آن
۱- به کنترل پنل ویندوز بروید، سپس با کلیک بر روی عبارت Change keyboards or other input methods وارد بخش تنظیمات زبان و کیبورد ویندوز شوید.
♦ بسته به تنظیمات وضعیت نمایش کنترل پنل، ممکن است این گزینه به صورت آیکون Region and Language نمایش داده شود.
♦ اگر در پیدا کردن این گزینه‌ها مشکل دارید، در پوشه‌ی دانلودی خود فایل CMD را اجرا نمائید، تا همان پنجره‌ای که به دنبال آن هستیم به صورت میانبر به اجرا درآید. (پس از کلیک بر روی کلید Run کلیک کنید.)

۰۱

ممکن است آیکون و پنجره مربوط به تصویر بالا به صورت عکس زیر نمایش داده شود.

۰۲

۲- در پنجره باز شده بر روی سربرگ Keyboard and Languages کلیک کنید.

۰۳

۳- بر روی کلید Change keyboards کلیک کنید.

۰۴

۴- در پنجره باز شده با استفاده از کلید Remove، کیبوردهای موجود در لیست Persian را پاک کنید. تا فقط کیبورد فارسی Enhanced Microsoft Persian در لیست موجود و قابل مشاهده باشد.

۰۵

بدین ترتیب ازین پس حرف «پ» در مکان اصلی آن در کیبورد منتقل خواهد شد. حروف «ک» و «ی» به صورت فارسی (نه عربی) تایپ خواهند شد و مهم‌تر از همه قادر خواهید بود بین عبارت‌های خود با استفاده از کلیدهای ترکیبی (Shift+Space) از نیم‌فاصله استفاده کنید.

برای اطمینان از درست بودن نصب و عملیات مربوط به آن نوبت به تست این برنامه می‌رسد.
اگر برای اولین بار قصد دارید این برنامه را تست کنید شاید لازم باشد یک بار با استفاده از کلیدهای Shift+Alt سمت چپ، ضفحه کلید را به حالت انگلیسی در آورده و سپس با استفاده از کلیدهای Shift+Alt سمت راست، کیبورد فارسی را فعال نمائید.

حالا سعی کنید با استفاده از نیم‌فاصله بین دو قسمت کلمه می‌توانم یعنی «می» و «توانم» فاصله‌ی مجازی ایجاد کنید. اگر نتیجه کار مانند حالت صحیح به نمایش درآمد، تبریک مارا برای پیوستن به جمع درست‌نویسان خط فارسی پذیرا باشید، در غیر این‌صورت مراحل نصب را از ابتدا مرور کرده و اشتباه خود را پیدا کرده و آن را با روش صحیح جبران نمائید.

 

 درست                         غلط                         منسوخ شده

می‌توانم                   می توانم                        میتوانم

خانه‌ی                        خانه ی                            خانۀ

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید