تحقیق درباره عدسی‌ها

امتیاز 2 از 2 نفر

تحقیق درباره عدسی‌ها

درباره عدسی‌ها

عدسی محیط شفافی است که با تغییر مسیر نور می‌توانند ظاهر یک تصویر را تغییر دهند. عدسی ممکن است کروی یا استوانه ای یا… باشد. بحث ما روی عدسی کروی است. عدسی‌های کروی طوری برش داده شده اند که سطح آنها کروی است. عدسی‌ها به دو دسته همگرا و واگرا تقسیم می‌شوند.

الف ) عدسی‌های همگرا:

این عدسی‌ها طوری برش داده شده اند؛ که لبه آنها نازک تر از وسط آنها است. مثلا ذره بین یک عدسی همگرا است. هر عدسی دارای یک کانون است. درواقع وقتی یک دسته پرتو نور موازی به عدسی‌های همگرا بتابد، این پرتو‌ها پس از عبور از عدسی در یک نقطه جمع می‌شوند؛ به این نقطه کانون عدسی همگرا می‌گویند. در عمل برای پیدا کردن کانون یک عدسی همگرا می‌توانیم آنرا جلوی نور خورشید قرار دهیم و در طرف دیگرآن یک ورق کاغذ را طور جابجا کنیم که یک نقطه نورانی روی کاغذ تشکیل شود؛ این نقطه کانون است. فاصله این نقطه تا عدسی را فاصله کانونی می‌گویند. هر چه فاصله کانونی کوچک تر باشد عدسی قوی تر است؛ وهمگرایی آن بیشتر است؛ زیرا نور را در فاصله کمتری همگرا کرده است.

توجه کنید که اگر کاغذ را مدت زیادی در کانون عدسی همگرا که نور خورشید به آن می‌تابد، قرار دهیم، ممکن است کاغذ آتش بگیرد.

ب ) عدسی‌های واگرا:

عدسی هایی هستند که وسط آنها نازک تر از لبه آنها است. در این نوع عدسی‌ها کانون واقعی وجود ندارد، زیرا این نوع عدسی پرتو‌ها را از هم دور و واگرا (پراکنده) می‌کند. به همین دلیل می‌گوییم کانون عدسی واگرا مجازی یا غیر حقیقی است. در عمل برای پیدا کردن کانون عدسی واگرا می‌توانیم آنرا روی یک ورق کاغذ قرار دهیم، سپس یک دسته پرتو موازی را به این عدسی بتابانیم؛ پرتو‌ها پس از عبور از عدسی از هم دور میشوند آن پرتو‌ها را روی کاغذ رسم می‌کنیم، سپس ادامه یا امتداد پرتو‌ها را رسم کرده، هر جاامتداد پرتوها همدیگر را قطع کردند، آن نقطه کانون است. معمولا کانون را با حرف f نشان می‌دهند

عدسی‌ها در سا ختمان میکروسکوپ، و تلسکوپ؛ و دستگاه اورهد(برای نمایش تصویرروی پرده یا دیوار) دوربین عکاسی، دوربین شکاری و دو چشمی‌و عینک‌ها و…. بکار می‌روند.

عدسی‌های مرکب

  1. عدسی کوژ – تخت:

عدسی که یک طرف آن کوژ و یک طرف آن تخت می‌باشد.

  1. عدسی دو کوژ:

عدسی که هر دو طرف آن کوژ است.

  1. عدسی هلالی (محدب) :

عدسی که یک طرف آن کوژ و طرف دیگرش کاو می‌باشد.

  1. عدسی تخت – کاو:

عدسی که یک طرف آن کاو و طرف دیگرش تخت است.

  1. عدسی دو کاو:

عدسی که هر دو طرف آن کاو می‌باشد.

  1. عدسی هلالی (مقعر) :

عدسی که یک طرف آن کوژ و طرف دیگرش کاو است.

تشکیل تصویر درعدسی ها

 

هرگاه جسمی‌را مقابل یک عدس…

%d8%b9%d8%af%d8%b3%db%8c-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d8%a2%d9%86_000001 %d8%b9%d8%af%d8%b3%db%8c-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d8%a2%d9%86_000002 %d8%b9%d8%af%d8%b3%db%8c-%d9%88-%da%a9%d8%a7%d9%86%d9%88%d9%86-%d8%a2%d9%86_000003

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf موجود هستند.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 4 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.