کوتاه درباره مواد تشکیل دهنده شامپو

امتیاز 4 از 2 نفر

مواد تشکیل دهنده شامپو

شامپو از دو قسمت عمده تشکیل شده است:

1- مواد فعال سطحی: جزء اصلی یک شامپو مواد فعال کننده سطحی آن است.

موادفعال کننده سطح به طورکلی به چهار دسته آنیونی، کاتیونی، آمفوتری و غیر یونی تقسیم بندی می‌شوند. در شامپو معمولا ترکیبی از موادفعال آنیونی (مانند سدیم لارت سولفات)، مواد آمفوتری (مانند بتائین ها) و مواد غیریونی (مانند کوکونات فتی اسید دی اتانول آمید) به عنوان مواد فعال کننده سطحی یا جزء اصلی استفاده می‌شود.

2- افزودنی ها: بقیه اجزاء به عنوان افزودنی به شامپو اضافه می‌شوند…

افزودنی‌های شامپو خود به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند.

الف- افزودنی‌های عمومی

موادی مانند نگهدارنده‌ها برای جلوگیری از آلودگی میکروبی، نمک برای افزایش قوام شامپو و اسانس برای خوشبو نمودن شامپو و ا.د.ت.‌آ (EDTA) برای کاهش سختی آب و سیتریک اسید جهت تنظیم پ هاش جزء افزودنی‌های شامپو به حساب می‌آیند. اگر به ترکیبات تشکیل دهنده شامپوهادقت کنیم خواهیم دید اجزائی مثل اسیدسیتریک، نمک، ا.د.ت.ا، نگهدارنده، اسانس، رنگ و آب در همه شامپوها مشترک هستند بنابراین در انتخاب شامپو دقت به این موارد اهمیتی ندارد.

ب- افزودنی‌های اختصاصی

در فرمولاسیون شامپوهای نوین مواد ویژه ای برای خلق اثربخشی خاص به شامپو اضافه می‌گردند تا شامپو علاوه بر شویندگی بتواند ویژگی‌های زیبایی مورد انتظار را نیز برآورده نماید. در انتخاب شامپوی مناسب دقت به مواد فعال کننده سطح و همچنین افزودنی‌های اختصاصی بسیار مهم است.

در برخی از شامپوهای جدید اجزاء ویژه ای به نام ضخیم کننده‏(Thickner) اضافه شده است. این شامپوها در واقع سطح تارهای مو را با لایه ای از پروتئین می‌پوشانند بنابراین باعث می‌شوند هربار که شما این شامپو را استفاده می‌کنید موی شما پر پشت تر به نظر برسد.

پروتئین‏ کراتین و آمینو اسیدها به ساقه مو می‌پیوندند و شکافهای ایجاد شده در اثر استفاده از مواد نامرغوب را پر می‌کند. این امر باعث افزایش مقاومت مو و محافظت از آن می‌گردد. پروتئین تخم مرغ با مو پیوند ایجاد نمی‌کند بنابراین استفاده از آن در شامپو فقط یک مانور تبلیغاتی (Gimmick) است.

 shampoo-1 shampoo-2

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf موجود هستند.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 2 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.