نقش تغذیه در ورزش (۴ صفحه)

امتیاز 2.5 از 2 نفر

نقش تغذیه در ورزش : نقش تغذیه در انجام ورزش‌ها

شاید فقط یک ورزشکار حرفه ای از ارزش تغذیه در انجام ورزش‌ها آگاه باشد و به خوبی نقش تغییراتی را که رژیم غذایی در بهبود انجام تمرینات دارد را درک کند.

شواهد بسیاری نشان دهنده رابطه بین مصرف غذا و انجام ورزش‌ها هستند. همچنین یک رژیم غذایی بد، به طور یقین اثر منفی بر انجام حرکات ورزشی، حتی اگر به صورت غیر حرفه ای باشند، دارد. یک رژیم غذایی که شامل مقدار کافی از کالری، ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین باشد، انرژی لازم برای انجام یک مسابقه و یا یک ورزژش تفریحی را تامین می‌کند.

توصیه‌های لازم در این زمینه:

ترکیبات یک رژیم غذایی که برای یک ورزشکار توصیه می‌شود، تا حدودی با رژیم غذایی افراد معمولی تفاوت دارد. اگرچه هرم غذایی راهنمای بسیار خوبی در این زمینه است، با این حال مقدار مصرف هر گروه از غذاها، بسته به نوع ورزش و میزان تمرینات و همچنین زمان انجام آنها متفاوت است. علاوه بر این، کالری مورد نیاز بسته به سایز، سن، جنسیت و میزان انجام ورزش‌ها و حرکات ورزشی دارد و به همین دلیل، تعداد وعده‌های غذا نیز از فردی به فرد دیگری متغییر است.

کربوهیدرات ها:

کربوهیدرات‌های مرکب، جزء اصلی یک رژیم هستند که در غذاهایی چون پاستا، ماکارونی، انواع نان‌های شیرینی، نان‌های سبوسدار و برنج وجود دارند. کربوهیدرات‌ها تامین کننده انرژی، فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند و در عین حال، دارای مقدار ناچیزی چربی هستند. یک رژیم غذایی مملو از کربوهیدرات ها، باعث افزایش ذخیره انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (که گلیکوژن نامیده می‌شود) می‌شود. و همین موضوع باعث انجام هرچه بهتر ورزش‌های استقامتی، به ویژه در زمان‌های بیش از یک ساعت می‌شود.

امروزه روش کلاسیک و سنتی ذخیره کربوهیدرات ها، منسوخ شده است و به جای آن از روش جدید و اصلاح یافته استفاده می‌شود که در افزایش گلیکوژن ماهیچه‌ها کم ضررتر و موثر تر است. مهم ترین عاملی که ذخیره گلیکوژن را افزایش می‌دهد، سوزاندن 50 تا 60 درصد از کربوهیدرات‌ها و تبدیل آن به انرژی در طول روز است….

 

 

 

نقش تغذیه در ورزش

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 4 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.