قصاصون (۱۰ صفحه)

امتیاز 0 از 0 نفر

قصاصون کیستند؟

دربررسی صحت و سقم روایات تاریخی در عرصه تاریخ اسلام و زندگی پیشوایان دینی، بررسی نقش قصه پردازان یا قصاصون و نقل‌های عامیانه بسیار حائز اهمیت است.

شاید برای شناخت داستان پردازان و قصاصون عصر نخستین پس ازرحلت پیامبر، بهتر باشد که برخی مداحان و شعرسرایان و روضه‌سازان عصر کنونی را مثال بزنیم.

در بسیاری از موارد سلایق برخی مداحان و طمع آنان به مجلس آرایی گرمتر، سبب شده است که بسیاری از حقایق تاریخی زندگانی اهل بیت دچار قلب و تحریف شود.

برای مثال عده ای از شاعران و مدیحه‌خوانان و روضه‌سازان در تاریخ تشیع با استفاده از ارادت و عشق شیعیان به آل رسول الله کوشیده‌اند تا تاریخ زندگی و شهادت پیشوایان شیعه را آنگونه که مطابق نظر آنان است، برای عامه مردم بازگو کنند.

آنان در شعرها و مدایح شان که به نظر می‌رسد رسوباتی از اندیشه‌های درویش مآبانه و نحله‌های صوفیانه و بازمانده افکار غلات باشد، گاه مقام امام علی را از پیامبر بالاتر می‌برند و در عوض ذکر فضایل تاریخی و حقیقی آن حضرت، افسانه‌ها و اوهاماتی را به رشته داستان می‌بافند و حتی صفاتی که مختص ذات خداوند است، در مورد آن حضرت و دیگر امامان به کار می‌برند که آشکار است چنین عملی به هر قصد و نیت نتیجه‌ای جز کفر و خروج از اسلام ندارد. نقش قصاص و افسانه پردازان در سالهای نخستین پس از رحلت پیامبر نیز چنین بود.

نقش قصاصون در تحریف تاریخ

روایت داستانی از یک واقعه تاریخی، با روایت حقیقی از همان پدیده بسیار متفاوت است. علاقه عوام مردم به نقالی و نقل داستان‌گونه تاریخ سبب شد که پس از رحلت رسول مکرم، کار قصه‌پردازان و داستان‌سرایان رونق یابد و به نفوذ چشمگیری در جامعه دست یابند.

آنان سالها در مساجد و بر فراز منابر و در جوامع و مجالس مسلمین، وقایع تاریخی را آن‌گونه که متناسب با نقالی و مجلس آرایی است، نقل می‌کردند.

پس از گذشت زمان، این نقل‌های داستانی که در میان عوام، دهان به دهان و سینه به سینه چرخیده بود، گرد…

 

 

  • فهرست مطالب
  • نقش قصاصون در تحریف تاریخ.. 3
  • نقش قصاصون در اسرائیلیات… 6
  • مورخان اسلامی ‌با گزارش‌های تاریخی چگونه مواجه می‌شدند؟. 10
  • ما که پیرو اهل بیت (ع) هستیم چگونه باید با این متون برخورد کنیم؟. 10
  • پی نوشت‌ها: 10

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 10 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.