زندگینامه سوزنی سمرقندی (۴ صفحه)

امتیاز 0 از 0 نفر

زندگینامه سوزنی سمرقندی

شمس‌الدین تاج‌الشعرا محمدبن علی سمرقندی، سوزنیِ سمرقندی (درگذشته‌ی ۵۶۲ یا ۵۶۹ هجری قمری) شاعر ایرانی قرن ششم هجری است. وی همچنین در شعرهای خویش، خود را به نام‌های محمد، عمر و بوبکر خوانده و خود را ملقب به حکیم سوزنی نموده است. مولد او را عوفی نسف (نخشب)، واقع در نزدیکی سمرقند، می‌داند. وفات او را رضاقلی خان هدایت ۵۶۲ و دولتشاه سمرقندی در ۵۶۹ نوشته و از اشعار شاعر حیات او در سال ۵۶۰ مسلم می‌شود. پدر وی نیز با نام «مسعود» شاعر بوده است. وی در شعرهایش خود را به سلمان‌فارسی منتسب می‌داند.

وی در ابتدای جوانی برای کسب دانش به بخارا رفت و به قول عوفی به‌سبب تعلق خاطر به شاگرد سوزنگری به آموختن آن صنعت مشغول شد. سوزنی سمرقندی معاصر ارسلان خان محمد از آل افراسیاب و سنجر آتسزبن محمد خوارزمشاه بوده‌است.

وی با عمعق بخاری، سنایی غزنوی، انوری ابیوردی، محمد معزی، ادیب صابر و رشیدی سمرقندی معاصر بوده‌است و برخی از آنان را هجو کرده و به تیغ زبان خود آزرده‌است. سوزنی شاعر هجا و بدزبان بوده و در هجو معانی خاص ابداع کرده‌است. قصاید و قطعات وی سهل، صریح و فصیح است. می‌گویند که وی در اواخر عمر دست از هجو و هزل کشیده و استغفار کرده‌است.

مقدمه

تاریخ دقیق تولد محمد بن علی سوزنی سمرقندی ملقب به تاج‌الشعرا مشخص نیست. هدایت در مجمع الفصحا، وفات سوزنی را ۵۶۲ هجری ذکر می‌کند، بنابراین می‌توان گفت که این شاعر میان سال های ۴۷۹ و  ۴۸۲ در سمرقند متولد شده است. او دوران کودکی را در این شهر گذراند، سپس به نَخشَب (نَسَف) و بخارا رفت و در آنجا به فراگیری علوم دینی و تفسیر و حدیث پرداخت. پدرش از خواجگان ماوراءالنهر و مردی شاعر بود به همین دلیل سوزنی به شاعری روی آورد. وی همچنین با شاعران نامداری همچون عمعق، انوری، ‌معزی و رشیدی سمرقندی هم معاصر بود. علاوه بر شاعران، …

 

  • فهرست مطالب
  • زندگینامه سوزنی سمرقندی.. 3
  • مقدمه. 3
  • درون مایه و ویژگی اشعار. 4
  • خاموشی.. 5
  • از دیگر آثار وی.. 5
  • منابع و مآخذ. 6

 

زندگینامه سوزنی سمرقندیقسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 6 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.