Search
تنظیمات جستجو
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله

امتحان کنید: موکاپموکاپ کتابنظامیانقلاب اسلامیتقویم 98

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
امتیاز 0 از 0 نفر

درباره پارچه مخمل (۹ صفحه)

مقدمه

مخمل نوعی پارچه نخی یا ابریشمی است که یک روی آن صاف و روی دیگر آن دارای پرزهای لطیف و نزدیک به هم و پرزها به یک سو خوابیده است. بعبارت ساده تر مخمل نوعی جامه پرزدار است.آغاز پیدایش مخمل را می توان به قرون اولیه اسلامی نسبت داد. در دوران آل بویه و سلجوقی بعد از افت و رکود زری بافی، بافندگان کاشانی جهت تجلید کتاب آسمانی قرآن در صدد برآمدند تا پارچه ای با ارزش و در خور شان این کتاب اختراع نمایند تا بوسیله آن قرآن را جلد و محفوظ دارند و از آن زمان پارچه مخمل ایجاد گردید.

تاریخچه

مورخین و پژوهشگران می نویسند هخامنشیان در استفاده از پارچه های لطیف و لباس های فاخر پیشقدم بوده و پرده های الوان ایرانی که با نخهای گلابتون بافته شده بودند در دنیا مشهور و معروف بوده اند بطوری که رومیان همه ساله مبالغی برای زری های ایران خرج می کرده اند. از دوران ساسانیان پارچه های زربفت بسیار زیبا در موزه ها و کلیساهای اروپا موجود است.

 پس از اسلام و بخصوص در عصر سلاجقه نقوش اسلامی با ساسانی تلفیق و استفاده خط کوفی در حاشیه پارچه ها باب گشت. در دوران مغول این هنر دچار زوال گردید، اما با روی کارآمدن تیموریان مجدداً مورد توجه قرار گرفت. در دوران صفویه و بخصوص بعد از پایتختی اصفهان زری بافی نیز مانند سایر هنرها مورد حمایت جدی قرار گرفت و بهترین استادان به اصفهان دعوت شدند.

این استادکاران در کارگاههای مجهزی که کارگاه شاهی نامیده می شدند به تربیت شاگردان و تولید پارچه های زری بسیار زیبا مشغول شدند. بزودی این کارگاهها گسترش یافتند و در شهرهای یزد و کاشان و بقیه نقاط نیز کارگاه های شاهی افتتاح شدند. در این دوره زری بافی با طرحهای گوناگون و رنگهای متنوع به بالاترین سطح رسید و نقوش بسیار زیبائی از تصاویر حیوانات، پرندگان، گل و گیاه، درختان مخصوصاً درخت سرو، گل و مرغ اسلیمی و ختائی بر پارچه های زربفت بافته شدند و بافته ها نیز با خطوط نسخ و نستعلیق تزئین شدند و با آنها مقابر و اماکن مقدسه پوشانده شدند.

در دوران صفویه پارچه های زربفت و زری های ایران بصورت صادرات،‌ هدیه به سلاطین و رهبران و سفرا و بصورت های دیگر به کشورهای اروپائی راه یافتند و این هنر ایرانی طرفداران و خریداران بسیاری بدست آورد. پس از صفویه به دلیل تقلید از غرب هنر زری بافی مورد بی مهری واقع شد اما در سال 1309 شمسی کارگاهی توسط دولت وقت و به اهتمام استاد حسین طاهرزاده بهزاد و به ریاست استاد حبیب الله طریقی تأسیس شد. در حال حاضر کارگاههای زری بافی میراث فرهنگی و کارگاه زری بافی و گلابتون سازی…

 

 

  • فهرست مطالب
  • فهرست مطالب… 2
  • مقدمه. 3
  • تاریخچه. 3
  • تنها استاد مخمل باف و دیگر هیچ.. 6
  • خرداد روز ملی مخمل بافی و زری بافی.. 6
  • آموزش سریع برای رشته های در حال منسوخ.. 8
  • اصل 44 قانون اساسی.. 8
  • پایان مقاله و آغاز راه. 9
  • منابع و مآخذ. 9

 

 

پارچه مخمل

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 9 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

برچسب‌ها::انشا درباره پارچه مخمل، پارچه مخمل، پارچه مخمل + عکس، پارچه مخمل با فرمت pdf، پارچه مخمل با فرمت ورد، پارچه مخمل به زبان ساده، پارچه مخمل چيست، پارچه مخمل چیست، پروژه، پروژه پارچه مخمل، تحقيق، تحقيق پارچه مخمل با فهرست، تحقيق پارچه مخمل با فهرست و عکس، تحقيق پارچه مخمل با منابع و مآخذ تحقيق پارچه مخمل، تحقيق پارچه مخمل قابل پرينت، تحقیق، تحقیق 9 صفحه، تحقیق پارچه مخمل با فهرست، تحقیق پارچه مخمل با فهرست و عکس، تحقیق پارچه مخمل با منابع و مآخذ تحقیق پارچه مخمل، تحقیق پارچه مخمل قابل پرینت، خريد مقاله، خرید مقاله، دانلود، دانلود پارچه مخمل، دانلود پارچه مخمل فايل pdf، دانلود پارچه مخمل فایل pdf، دانلود پي دي اف درباره پارچه مخمل، دانلود پی دی اف درباره پارچه مخمل، دانلود تحقيق، دانلود تحقيق پارچه مخمل، دانلود تحقيق پارچه مخمل با فايل pdf، دانلود تحقيق پارچه مخمل با فهرست، دانلود تحقیق، دانلود تحقیق پارچه مخمل، دانلود تحقیق پارچه مخمل با فایل pdf، دانلود تحقیق پارچه مخمل با فهرست، دانلود رايگان پارچه مخمل، دانلود رايگان تحقيق، دانلود رايگان تحقيق درباره پارچه مخمل به صورت pdf، دانلود رايگان فايل ورد پارچه مخمل، دانلود رایگان پارچه مخمل، دانلود رایگان تحقیق، دانلود رایگان تحقیق درباره پارچه مخمل به صورت pdf، دانلود رایگان فایل ورد پارچه مخمل، دانلود فايل پارچه مخمل word، دانلود فايل پارچه مخمل با فرمت doc، دانلود فايل پارچه مخمل با فرمت docx، دانلود فايل پارچه مخمل با فرمت pdf، دانلود فايل پارچه مخمل ورد، دانلود فایل پارچه مخمل word، دانلود فایل پارچه مخمل با فرمت doc، دانلود فایل پارچه مخمل با فرمت docx، دانلود فایل پارچه مخمل با فرمت pdf، دانلود فایل پارچه مخمل ورد، دانلود مقاله پارچه مخمل، دانلود ورد درباره پارچه مخمل، درباره پارچه مخمل تحقیق کنید، مقاله، مقاله آماده ارائه پارچه مخمل، مقاله آماده دانلود پارچه مخمل، مقاله با فهرست، مقاله پارچه مخمل، مقاله‌اي کامل درباره پارچه مخمل، مقاله‌ای کامل درباره پارچه مخمل، مقاله‌ي کاملي درباره پارچه مخمل، مقاله‌ی کاملی درباره پارچه مخمل، موضوع تحقيق پارچه مخمل، موضوع تحقیق پارچه مخمل، همه چيز درباره پارچه مخمل، همه چیز درباره پارچه مخمل