Search
تنظیمات جستجو
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله

امتحان کنید: موکاپموکاپ کتابنظامیانقلاب اسلامیتقویم 98

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
امتیاز 0 از 0 نفر

درآمدی بر عصر حافظ (۷ صفحه)

درآمدی بر عصر حافظ

در قرن هشتم هجری هنوز ایلخانان مغول حاکم و مالک جان و مال و هستی مردمان این کشور و در کار کشتار و چپاول و ظلم و بیداد بر آنان بودند. پس از حکومت بیست ساله ایلخانان ابوسعید بهادر، که در 736 مرد دوره اقتدار ایلخانان مغول ظاهرا به پایان رسید. با انحطاط سریع نظام ایلخانان حکومت‌های محلی و از نیمه دوم قرن هشتم قیام‌های محلی به <حکومت متجاوزان صحرا> تقریبا خاتمه داده بودند.

ولی این حکومت‌های محلی خود بلای تازه می‌شدند. و اما صد سال پس از قتل عام‌های چنگیزی و شهر و روستا و کشوری سوخته و غارت شده به جای گذاردن، در گرماگرم کله منارسازی‌های تیمور در سیستان و اصفهان، هفتصد و چند سال پس از زوال تمدن و آیین دینی و اجتماعی ایران به دست اعراب احیانا ایرانیانی که از پوسیدگی آن نظام سیاسی و اجتماعی به جان آمده بودند، حافظ در شیراز در یکی از خانواده‌های متوسط ولی آشنا به علوم آن شهر به دنیا آمد.

او را شمس الدین محمد نام نهادند و او جنبه دیگری از فرهنگ ایران را نگاهداشت، یعنی عرفان ایرانی را و این عرفان را به زبانی از شعر پارسی در آورد که می‌توان به آن شعر آسمانی گفت.

در این زمان اتابکان فارس توانسته بودند به تدبیر خود فارس را از آسیب مغولان مصون نگه دارند. ولی سلسله آل مظفر که حافظ بیشتر دوران حیاتش در حکمرانی آنان بر فارس گذشته است برای ربودن قدرت از کف یکدیگر دائما به جنگ و ستیز در میان خود مشغول بودند و هر بار انتقال قدرت از برادر به برادر، از عمو به برادرزاده، و از پدر زن به داماد و بالعکس، با قتل و غارت و زیر و زبر شدن وضع زندگانی مردم بی گناه و بی پناه ملازمه داشت.

بستگان و عمال امرای محلی نیز از هیچگونه اجحافی به مردم رویگردان نبودند حتی شاه ابواسحاق اینجو که آزادمنش و کریم الطبع بود برای رسیدن به مقاصد خوش گذرانی اش از ستمگری روگردان نبود. شاید به دلیل این که در فراهم ساختن بساط عیشش اهمال شده بود دستور داد دو کلانتر محبوب شهر را کشتند و مردم شهر را این عمل او سخت آزرده خاطر ساخت و به همین سبب جمعی از آنان به دشمن یعنی امیر مبارز الدین محمد که شیراز را در محاصره داشت پیوستند و او را به داخل شهر رهنمون شدند و ابواسحاق به دست عمال امیر مبارز الدین در 758 کشته شد و شیراز باز به دست کسانی افتاد از ابواسحاق به مراتب بدتر و حافظ آورده است که:

2033( راستی خاتم فیروزه بواسحاقی خوش درخشید ولی دولت مستعجل بود در وصف امیر مبارزالدین آمده است که وی مردی بی ادب، عامی، بی اعتدال و سبک مغز بود. <زمانی به افراط در می‌خوارگی و فسق و فجور مایل> و زمانی بر عکس کار را به جایی رساند که مورخ شخصی او چنین نوشته است: <های و هوی مستان به تکبیر خداپرستان مبدل شد و گلبانگ می‌خواران به دعای دینداران عوض یافت.

 

عصر حافظ

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 7 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

برچسب‌ها::انشا درباره عصر حافظ، پروژه، پروژه عصر حافظ، تحقيق، تحقيق عصر حافظ با فهرست، تحقيق عصر حافظ با فهرست و عکس، تحقيق عصر حافظ با منابع و مآخذ تحقيق عصر حافظ، تحقيق عصر حافظ قابل پرينت، تحقیق، تحقیق 7 صفحه، تحقیق عصر حافظ با فهرست، تحقیق عصر حافظ با فهرست و عکس، تحقیق عصر حافظ با منابع و مآخذ تحقیق عصر حافظ، تحقیق عصر حافظ قابل پرینت، خريد مقاله، خرید مقاله، دانلود، دانلود پي دي اف درباره عصر حافظ، دانلود پی دی اف درباره عصر حافظ، دانلود تحقيق، دانلود تحقيق عصر حافظ، دانلود تحقيق عصر حافظ با فايل pdf، دانلود تحقيق عصر حافظ با فهرست، دانلود تحقیق، دانلود تحقیق عصر حافظ، دانلود تحقیق عصر حافظ با فایل pdf، دانلود تحقیق عصر حافظ با فهرست، دانلود رايگان تحقيق، دانلود رايگان تحقيق درباره عصر حافظ به صورت pdf، دانلود رايگان عصر حافظ، دانلود رايگان فايل ورد عصر حافظ، دانلود رایگان تحقیق، دانلود رایگان تحقیق درباره عصر حافظ به صورت pdf، دانلود رایگان عصر حافظ، دانلود رایگان فایل ورد عصر حافظ، دانلود عصر حافظ، دانلود عصر حافظ فايل pdf، دانلود عصر حافظ فایل pdf، دانلود فايل عصر حافظ word، دانلود فايل عصر حافظ با فرمت doc، دانلود فايل عصر حافظ با فرمت docx، دانلود فايل عصر حافظ با فرمت pdf، دانلود فايل عصر حافظ ورد، دانلود فایل عصر حافظ word، دانلود فایل عصر حافظ با فرمت doc، دانلود فایل عصر حافظ با فرمت docx، دانلود فایل عصر حافظ با فرمت pdf، دانلود فایل عصر حافظ ورد، دانلود مقاله عصر حافظ، دانلود ورد درباره عصر حافظ، درباره عصر حافظ تحقیق کنید، عصر حافظ، عصر حافظ + عکس، عصر حافظ با فرمت pdf، عصر حافظ با فرمت ورد، عصر حافظ به زبان ساده، عصر حافظ چيست، عصر حافظ چیست، مقاله، مقاله آماده ارائه عصر حافظ، مقاله آماده دانلود عصر حافظ، مقاله با فهرست، مقاله عصر حافظ، مقاله‌اي کامل درباره عصر حافظ، مقاله‌ای کامل درباره عصر حافظ، مقاله‌ي کاملي درباره عصر حافظ، مقاله‌ی کاملی درباره عصر حافظ، موضوع تحقيق عصر حافظ، موضوع تحقیق عصر حافظ، همه چيز درباره عصر حافظ، همه چیز درباره عصر حافظ