دانلود تحقیق درباره ساختمان ترانسفورماتور (۳ صفحه)

امتیاز 5 از 1 نفر

دانلود تحقیق درباره ساختمان ترانسفورماتور (3 صفحه)

ساختمان ترانسفورماتور

ترانسفورماتورها را با توجه به کاربرد و خصوصیات آنها به سه دسته کوچک متوسط و بزرگ دسته بندی کرد. ساختن ترانسفورماتورهای بزرگ و متوسط به دلیل مسایل حفاظتی و عایق بندی و امکانات موجود، کار ساده‌ای نیست ولی ترانسفورماتورهای کوچک را می‌توان بررسی و یا ساخت. برای ساختن ترانسفورماتورهای کوچک، اجزای آن مانند ورقه آهن، سیم و قرقره را به سادگی می‌توان تهیه نمود.

اجزای تشکیل دهنده یک ترانسفورماتور به شرح زیر است؛

هسته ترانسفورماتور

هسته ترانسفورماتور متشکل از ورقه‌های نازک است که سطح آنها با توجه به قدرت ترانسفورماتور‌ها محاسبه می‌شود. برای کم کردن تلفات آهنی هسته ترانسفورماتور را نمی‌توان به طور یکپارچه ساخت. بلکه معمولا آنها را از ورقه‌های نازک فلزی که نسبت به یکدیگر عایق‌اند، می‌سازند. این ورقه‌ها از آهن بدون پسماند با آلیاژی از سیلیسیم (حداکثر ۴٫ ۵ درصد) که دارای قابلیت هدایت الکتریکی و قابلیت هدایت مغناطیسی زیاد است ساخته می‌شوند.

در اثر زیاد شدن مقدار سیلیسیم، ورقه‌های دینام شکننده می‌شود. برای عایق کردن ورقهای ترانسفورماتور، قبلا از یک کاغذ نازک مخصوص که در یک سمت این ورقه چسبانده می‌شود، استفاده می‌کردند اما امروزه بدین منظور در هنگام ساختن و نورد این ورقه‌ها یک لایه نازک اکسید فسفات یا سیلیکات به ضخامت ۲ تا ۲۰ میکرون به عنوان عایق در روی آنها می‌مالند و با آنها روی ورقه‌ها را می‌پوشانند. علاوه بر این، از لاک مخصوص نیز برای عایق کردن یک طرف ورقه‌ها استفاده می‌شود. ورقه‌های ترانسفورماتور دارای یک لایه عایق هستند.

بنابراین، در مواقع محاسبه سطح مقطع هسته باید سطح آهن خالص را منظور کرد. ورقه‌های ترانسفورماتورها را به ضخامت‌های ۰٫ ۳۵ و ۰٫ ۵ میلی متر و در اندازه‌های استاندارد می‌سازند. باید دقت کرد که سطح عایق شده‌ی ورقه‌های ترانسفورماتور همگی در یک جهت باشند (مثلا همه به طرف بالا) علاوه بر این تا حد امکان نباید در داخل قرقره فضای خالی باقی بماند. لازم به ذکر است ورقه‌ها با فشار داخل قرقره جای بگیرند تا از ارتعاش و صدا کردن آنها نیز جلوگیری شود.

 

۰۰۰۱ ۰۰۰۲ ۰۰۰۳

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 3 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.