دانلود تحقیق درباره امواج الکترومغناطیس

امتیاز 4 از 2 نفر

دانلود تحقیق درباره امواج الکترومغناطیس

امواج الکترو مغناطیسی
تابش الکترو مغناطیس در زندگی:
در مبحث اپتیک بیشتر بررسی‌ها در ناحیه نور مرئی است در صورتیکه نور در داخل طیف الکترو مغناطیسی جا گرفته و خواص و محاسبات آن تمام گسترده طول موجی را شامل می‌شود امّا در الکترومغناطیس شاید تا به حال پرتو‌های ایکس (X)، پرتوهای گاما (γ)، پرتو‌های کیهانی، موج رادیویی، امواج تلویزیونی، امواج ماکرو ویو و… به گوشتان خورده است. در چنین حالتی می‌خواهید بدانیدکه… .
• اشعه ایکس چی هست؟
• مکانیزم عمل عکس برداری‌ها و رادیو لوژی چیست؟
• با تابش ایکس و گاما و… چگونه عکس می‌گیرند؟
• چرا فقط عکس استخوانها می‌افتد؟
• اموج رادیویی چیست و سرعت آن چقدر است؟
• فرستنده و گیرنده رادیویی چگونه کار می‌کنند و یا ساخته می‌شوند؟
• انتقال نور و تصویر در امواج تلویزیونی مشاهده و دریافت تصویر از آن چگونه صورت می‌گیرد؟
• ماهواره‌ها چگونه کار می‌کنند؟
• برای چه پشت بام آنتن گذاشته ایم؟ و هزاران پدیده دیگر… …
کاربرد و بررسی طول موج‌های مختلف طیف الکترومغناطیسی
در حالت کلی بایستی چگونگی بازتاب‌ها و شکست‌ها از مرز‌های مختلف هادی‌ها و عایق‌ها و مواد قطبی و مواد غیر قطبی و… و چگونگی عبور تابش از آزمایش‌های مربوط به هوا و روش‌های تمرکز پرتو ها، روش‌های انتشار و چگونگی انتشار و ماهیت امواج الکترو مغناطیسی و چگونه تولید می‌شوند و قوانین حاکم بر آن را بدانیم.
امّا باید بدانیم در تمام ناحیه الکترو مغناطیسی تمامی دستگاه‌ها نمی‌توانند، کارایی خوبی داشته باشند؛ و اکثر سیستم‌های کاربردی محدود به ناحیه خاصی از این گسترده طول موجی می‌باشند؛ مثلا سیستم رادیو فقط ناحیه موج رادیویی را پوشش می‌دهد.
دوربین‌های مادون قرمز برای این ناحیه ساخته شده‌اند و برخی ناسازگاری هایی از قبیل اینکه ناحیه پرتو ایکس هیج ماده‌ای با توان شکست ثابت برای ساختن عدسی وجود ندارد زیرا اشعه ایکس از شیشه نمی‌تواند عبور کند بر خلاف نور مرئی که راحت عبور می‌کند لذا برای هر نوع تمرکز و تصویر در گستره اشعه ایکس از آینه استفاده می‌کنند.
نحوه تولید امواج الکترو مغناطیسی:
جسم سیاه که با نظریه مکانیک کوانتومی توضیح داده می‌شود تمام ناحیه طول موجی بیناب الکترو مغناطیسی راتولید می‌کند «نشر» و بر عکس کلیه طول موج هایش را جذب می‌کند اکثر لامپ‌ها ی تخلیه الکتریکی ناحیه خاصی را ایجاد می‌کند.
مواد رادیواکتیو با تشعشع هسته‌ای پرتوهای ایکس و پرتوهای گاما را شامل هستند. تحریکات اتمی بیشتر ناحیه مرئی را شامل می‌شوند. تحریکات داخلی اتمی به پرتو‌های ایکس منجر می‌شوند رشته‌های تنگستن برای نورهای مرئی مناسبند.
در تخلیه‌های الکتریکی دریک گاز، نظیر لوله منور لامپ‌های نئونی، یک سری از طول موج‌های گسسته گسیل (نشر) می‌کندوقتی نور حاصل از لامپ هیدروژن را به‌یک منشور منتقل نماییم خطوط طیفی اتم هیدروژن به طول موج‌های اصلی خود تجزیه می‌گردد و با رنگ‌های مختلف نمایان می‌گردد. اصطلاح خط طیفی به خاطر پایداری طول موج‌های خاص تولید آن طول موج‌های اصلی در هر گستره طول موجی به نور‌های آن سیستم استفاده شده است.
لامپ سدیم: چراغ‌های خیابان نیز از آن است طیف زرد رنگی دارد که گسیل اصلی آن در دو طول موج ۵۸۹ و ۵۹۰ نانو متر صورت می‌گیرد طیف اتم هیدروژن نه تنها از تحریک اتمی آن مشاهده شده که خطوط طیفی گسسته‌ای دارد و برخی رنگ‌ها از قبیل (نیلی و سبز و زرد و آبی و…) را شامل می‌شود بوسیله طیف خورشید نیز دیده می‌شود.
این خطوط توسط دانشمندان خورشید شناسی از جمله جوزف فرانهوفر (Joseph Von Fraungofer) با حروف الفبا علامت گذاری شده اند، مثلا خط D سدیم و…
با اختراع ««لیزر»» (Laser)، اکنون وجود دارند که می‌توان خروجی‌های قوی در یک طول موج منفرد تولید کنند. ما در طبیعت طیف گسسته، منفرد نداریم مثلا برای نور زرد یک گستره طول موجی حدودآ ۰٫ ۶ نانومتر داریم.
چشمه‌های طبیعی:
• خورشید و ستارگان که ناحیه مرئی را پوشش می‌دهند.
• مواد رادیواکتیو طبیعی (گسیلنده پرتوهای ایکس و گاما) مانند کبالت (Co- 60) و اورانیوم (U-137) و؛ که ناحیه ایکس و گاما را شامل می‌شوند.
• پرتو‌های کیهانی که از فضای یونسفر خارج ازجو زمین می‌آیند.
• پرتو‌های مادون قرمز و فرو سرخ و ماورای بنفش که از خورشید و ستارگان ایجاد می‌کردند.
• برخی مولکولهای ویژه دو ساختاری یا چند ساختاری که ناحیه‌های لیزری و میزری را دارند، مانند آمونیاک، یاقوت و…
چشمه‌های مصنوعی:…

۰۰۰۱ ۰۰۰۲ ۰۰۰۳

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf موجود هستند.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 9 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.