تحقیق درباره دوپینگ و اثرات مضر آن در سلامتی (۷ صفحه)

امتیاز 5 از 1 نفر

مقدمه دوپینگ و سلامتی

کلمه دوپینگ از واژه بین المللیDope گرفته شده است که هم به عنوان فعل و هم به عنوان اسم به کار می‌رود. فرهنگ آکسفورد این کلمه را به واژه  هلندی Doop نسبت می‌دهد که به معنی « آیین غسل تهیدستی » می‌باشد. شباهت این دو واژه به علت آنست که کسانی دوپینگ می‌کنند که با این کار می‌خواهند کاستی‌ها و عیوب خود را بپوشانند.

بعضی معتقدند که مصرف مواد ویژه برای کسب برتری در یک مسابقه ورزشی به 2000 سال قبل از میلاد مسیح برمی گردد، یعنی زمانی که ورزشکارهای یونانی دسته‌ای از قارچ‌ها را به عنوان منبعی غنی از پروتئین مصرف می‌کرده‌اند. عده‌ای دیگر بر آنند که این واژه از آفریقای جنوب شرقی منشأ گرفته است، جائی که فرقه‌ای در آنجا نوعی نوشیدنی محلی را که به اصطلاح دوپ نامیده می‌شد ، در رقص‌های مذهبی خود به عنوان محرک استفاده می‌کردند. بعدها این کلمه تحت عنوانdopeبه نوشابه‌ای الکلیBrandy اطلاق  شد که از پوست نوعی انگور در افریقای جنوبی تهیه می‌شود. در نوشته‌های دانشمندان یونانی نظیر جالینوس و فیلوستراتوس نظریه هایی در خصوص رعایت اصول اخلاقی توسط رقابت کننده‌های بازی‌های المپیک باستانی به چشم می‌خورد. در همان زمان گلادیاتورهای رومی را مجبور به خوردن داروهای خاصی میکرده‌اند ، تا اینکه نبرد بین آنان سنگین تر و خونین تر ادامه یابد و تماشاگرها را بیشتر ارضاء نماید. در قرن 19 ، ورزشکارهای فرانسوی مخلوطی از برگهای کوکا و شراب را به نام وین ماریام می‌خوردند که معتقد بودند احساس خستگی و گرسنگی حاصل از تمرین‌های درازمدت را کاهش می‌دهد.

لغت دو پینگ کمتر از 100 سال است که در بین ورزشکاران مرسوم شده است. اما در سال 1865 میلادی گزارش هائی از شناگرهای کانال‌ها در آمستردام هلند مبنی بر استفاده مواد نیروزا وجود دارد. همچنین گزارش هایی مربوط به مصرف مواد کمکی توسط شرکت کنندگان مسابقه 6 روزه دوچرخه سواری هلند در سال 1869 میلادی وجود دارد. نخستین مورد مرگ ناشی از دوپینگ ، در سال 1886 در یک مسابقه  محلی دوچرخه سواری مشاهده شد که دلیل آن مصرف مواد کمکی بیش از حد ماده  شیمیایی تری متیل گزارش گردید. هم زمان با آن رویدادها ، مواردی از پارادوپینگ دیده شده است ، که عبارتست از : خوراندن یک دارو به حریف توسط یک ورزشکار جهت کاستن کارآیی ورزش وی. (دوپینگ و سلامتی)

 دوپینگ برای اولین بار در سال 1910 به طور رسمی جنبه آزمایشی و قانونی پیدا کرد. در آن زمان ، طی آزمایش هائی ، وجود دسته‌ای از مواد شیمیایی با ساختمان آلکالوئیدی در بزاق یک اسب مسابقه‌ای ثابت شد.

تعریف دوپینگ

طبق تعریف جدید کمیته بین المللی المپیک : دوپینگ عبارتست از تجویز یا استفاده از هر ماده  خارجی و یا هر ماده  فیزیولوژیک خود بدن ، با مقادیر غیرعادی یا راههای استعمال غیرطبیعی ، توسط ورزشکار مسابقه دهنده با هدف انحصاری افزایش کارآیی در مسابقه بطور مصنوعی…

 

 

 • فهرست مطالب
 • مقدمه. 3
 • تعریف دوپینگ…. 4
 • علل مخالفت با دوپینگ…. 4
 • داروهای دوپینگ…. 5
 • دوپینگ با داروهای معمولی.. 5
 • عوارض دوپینگ در سلامتی بدن. 5
 • دوپینگ خونی.. 6
 • نمونه گیری برای آزمایش دوپینگ…. 7
 • دوپینگ با چای ، قهوه و کولا.. 7
 • منابع و مآخذ. 7

 

 

 

دوپینگ و سلامتیدوپینگ و سلامتیدوپینگ و سلامتیقسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 7 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.