تحقیق درباره پلاستیک چیست (۷ صفحه)

امتیاز 0 از 0 نفر

پلاستیک چیست؟

پلاستیک محصولی است که به منظورهای مختلفی بکار می‌رود. پلاستیک ممکن است سخت یا نرم باشد شفاف یا مات باشد. می‌تواند شبیه چوب یا چرم یا ابریشم بنظر آید. می‌تواند در ساخت اسباب بازی یا دریچه‌های قلب بکار رود. در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰۰ نوع پلاستیک مختلف وجود دارد. مواد خام اولیه برای تهیه پلاستیک عبارتند از نفت و گاز. این سوخت‌های فسیلی بعضا با اکسیژن و کلر برای ساخت انواع پلاستیک ترکیب می‌شوند. خیلی از چیزهایی که می‌خرید در پوششها و بسته بندی‌های پلاستیکی عرضه می‌شوند. شما هم احتمالا هر بسته ای را باز می‌کنید بعد از مصرف جعبه یا ظرف پلاستیکی اش را بدون توجه دور می‌اندازید. اما اگر همه این جعبه‌ها و ظروف پلاستیکی را جمع آوری کنیدچه اتفاقی می‌افتد؟در عرض یک ماه چه مقدار مواد زائد پلاستیکی مانند بطری نوشابه کیسه پلاستیکی و خودکار خالی جمع می‌کنید؟

بعضی از انواع پلاستیک‌ها قابل بازیافت هستند و برخی قابل بازیافت نیستند. خیلی‌ها فکر می‌کنند که پلاستیک‌ها پسماندهایی هستند که در نهایت غیر قابل تبدیل هستند یا از آنجا که سوختهای فسیلی را مصرف می‌کنند آنها را انرژی خوار می‌نامند. در صورتی که چنین نیست وپلاستیکها از لحاظ انرژی و مصرف آن بسیار با صرفه عمل می‌کنند. یعنی انرژی خیلی کمتری برای ساخت یک بطری پلاستیکی نسبت به ساخت بطری شیشه ای مصرف می‌شود. همچنین از آنجایی که پلاستیکها وزن سبکی دارند انرژی کمتری برای حمل آنها مصرف می‌شود. گرچه پلاستیکها به طور کلی سبک هستند ولی دفع آنها در محلهای دفن زمینی گزینه ی خوبی نیست بلکه دو راه دیگر هم وجود دارد بازیافت و زباله سوزی. کاربری این روش‌ها موجب بازپس گیری برخی ارزشهای پلاستیک می‌شود که میتواند در ساخت دوباره اقلام پلاستیکی به کار آید.

زباله سوز موجب بازیابی انرژی شیمیایی می‌شود که می‌تواند به منظور تولید بخار و الکتریسیته بکار رود. در صورتی که دفن زمینی پلاستیکها هیچ کدام از این مزایا را ندارد و بعلاوه دفن بهداشتی پلاستیک به معنی دفن همیشگی است چرا که این نوع پسماندتجزیه هم نمی‌شود.

صنعت پلاستیک‌ها با توجه به ارتباط شدید آن با صنعت نفت از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

  • فهرست مطالب و مندرجات
  • پلاستیک چیست؟. 3
  • تقسیم بندی پلاستیک‌ها بر اساس بنیان اصلی: 5
  • تاریخچه پلاستیک ها 5
  • آینده و بازار پلاستیک…. 6
  • موارد استفاده از پلاستیک…. 7
  • منابع و مآخذ. 7

 

تحقیق درباره پلاستیک چیست

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 7 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.