دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
.
.

مقایسه آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر (۱۶ صفحه)

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

مقایسه آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر

جوامع بشرى هیچ‏گاه فاقد نوعى نظام‏اخلاقى نبوده و انسانها همواره به‏صرافت طبع، با اعتقاد به حسن یا قبح‏افعال، پاره‏اى از آنها را انجام داده وبرخى دیگر را رها نموده‏اند. لذا به نظرنمى‏رسد هرگز کسى عملکرد خویش راموکول به حل منازعات فلاسفه اخلاق‏کرده باشد، همان‏گونه که هیچ‏کس در مقام‏عمل منتظر نمى‏ماند تا مشکله جبر واختیار فیصله یابد. با این همه بروز اولین‏تردید انسان متفکر را وامى‏دارد که درماهیت فعل خویش و ملاکهایى که‏براساس آنها افعال را تحسین یا تقبیح‏مى‏کند، بنگرد. همین امر نخستین‏دستمایه‏ها را در اختیار فلاسفه اخلاق‏قرار مى‏دهد و منشا پژوهشهاى فراوانى‏مى‏گردد. بنابراین فلسفه اخلاق که‏معرفتى است ناظر بر اعمال اختیارى‏انسان، مولود طبیعى رشد عقلانى بشراست و پژوهشهاى موشکافانه فلاسفه‏اخلاق در نقد مفاهیم اخلاقى، با وجودبسط آراى متعارض، پژوهشهایى موجه‏است که موجب مى‏شود انسان با فاصله‏گرفتن از عمل خویش، عناوینى را که به‏اعمال خود مى‏دهد، بهتر تبیین کند.

فلسفه اخلاق به عنوان معرفتى‏مستقل و مدون، سابقه‏اى طولانى ندارد، اما فلاسفه، متکلمان و علماى اخلاق درخلال مباحث‏خود، موضوعاتى را طرح‏کرده‏اند که مى‏توان آنها را ذیل مباحث‏فلسفه اخلاق قرار داد. نمونه این نوع‏مباحث در فرهنگ ما، منازعات مشهوراشاعره و معتزله در باب حسن و قبح‏است.

ما در این نوشتار به قصد آشنایى بابرخى از زمینه‏هاى مباحث فلسفه اخلاق‏در فرهنگ خود، ابتدا آراى اخلاقى امام‏فخر رازى را بررسى مى‏کنیم، آن گاه به‏احتمال یافتن مشابتهایى میان آراى‏اخلاقى امام فخر و پوزیتیویستهاى‏منطقى، آراى او را با آراى اخلاقى سرآلفرد جونز آیر: فیلسوف معاصرانگلیسى، مقایسه مى‏کنیم.

امام فخر رازى و حسن و قبح اخلاقى (۱)

۱) تحلیل زبانى معانى حسن و قبح:

فخر رازى در کتاب «محصل افکارالمتقدمین و المتاخرین من العلماء والحکماء و المتکلمین»، معانى مختلف‏حسن وقبح رابه شرح ذیل بیان مى‏کند:

الف) حسن به معناى ملائمت‏با طبع‏و قبح به معناى مفاخرت با طبع

ب) حسن به معناى صفت کمال وقبح به معناى صفت نقص

ج ) حسن به معناى موجب ثواب ومدح بودن و قبح به معناى موجب عقاب‏و ذم بودن…

 

  • فهرست مطالب
  • مقایسه آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر. ۳
  • ۱) تحلیل زبانى معانى حسن و قبح: ۳
  • ۲) ادله فخر رازى: ۴
  • آراى اخلاقى «سرآلفرد جونز آیر» ۸
  • مقایسه و نتیجه‏گیرى: ۱۲
  • فهرست منابع و مآخذ. ۱۵
  • پى‏نوشت‌ها ۱۶
  • منابع و مآخذ. ۱۶

 

آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر  

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل دانلود است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: ۱۶ صفحه | حجم فایل: کمتر از ۱ مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

برچسب‌ها :
چهارگوش
http://4goush.net/?p=52527

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز براي شما جالب باشد
نقاشی در ایران باستان نقاشى (Torfan) که در صحراى گال استان‌ترکستان در چین بدست آمد، مربوط است بسال ۸۴۰ تا ۸۶۰ بعد از میلاد. این نقاشى هاى دیوارنما مناظر و تصاویر ایرانى را نمایش میدهند. همچنین تصاویر شاخه هاى درختى در این نقاشى‌ها وجود دارند. باستانى‌ترین نقاشى هاى دوران اسلامى، که بسیار کمیاب است، در نیمه نخست قرن سیزده...
دانلود تحقیق زمان چیست و چگونه معین می‌شود؟... زمان از نگاه تاریخاز یک پرسش کلی آغاز کنیم: زمان چیست؟ مردمان باستان چه تصوری از زمان و گذر آن داشتند؟ماهیت "زمان" یکی بزرگترین رازها و پرسش‌های مردمان باستان بوده است. پرسشی که هنوز هم پاسخی برای آن یافت نشده است. علیرغم دستاوردهای علمی بشر در سده‌های گذشته، هیچگونه پیشرفتی در زمینه درک مفهوم زمان ...
دانلود تحقیق درباره شعاع اتمی... دانلود تحقیق درباره شعاع اتمیشعاع اتمینگاه کلیبسیاری از خواص ویژه اتم‌ها از جمله شعاع اتمی‌با مطالعه موقعیت اتمها در جدول تناوبی قابل توضیح هستند. اندازه یک اتم، مفهومی‌نسبتا نامشخص می‌باشد. زیرا ابرالکترونی اطراف هسته مرز مشخصی ندارد. اما می‌توان کمیتی را به نام شعاع اتمی‌تعریف و اندازه‌گیری کرد. ف...

 

? ?