دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
از کلمات کلیدی برای جستجوی بهتر استفاده کنید. به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی»

فارابی و گرافیک شهری

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

فارابی: «والاترین انسان منضبط، مدیریت جامعه را متقبل می‌شود»

چشم و ذهن بیننده ایرانی، از دیر باز با «هنر محیطی» آشنا بوده است. این هنر محیطی ایرانی اسلامی‌در سرزمین ما مصادیق فراوانی دارد. چهره شکوهمند این هنر را در اماکن مذهبی و تاریخی به فراوانی می‌توان مشاهده کرد. کافی است هندسه وحدت گرا و درخشان کاشیکاری‌های مساجد اصفهان را به خاطر آوریم، در اینجا از ذکر نمونه‌های متعدد در سایر نقاط ایران پرهیز می‌کنیم. با این مقدمه، می‌خواهیم این نکته را یادآور شویم که آنچه ممالک غربی امروزه تحت عنوان هنر محیطی مطرح کرده و در چشم اندازهای شهری خود از آن بهره می‌گیرند، در پس زمینه تاریخی و فرهنگی سرزمین ما، سابقه ای بس طولانی دارد. با عنایت به چنین میراثی و با به کارگیری فن آوری پیشرفته روز جهان می‌توان تهران را به موزه هنرهای معاصر در فضای آزاد تبدیل کرد. برای این امر خطیر، برنامه ریزی صحیح، حسن نیت، تخصص و سرمایه گذاری اصولی موردنیاز است. مقصود ما از سرمایه گذاری اصولی، استفاده از نیروهای کارآمد، با فرهنگ و مجهز به فن آوری و مدیریت پیشرفت هاست.

پیشنهاد ما به سادگی چنین است: تخصص، دانش و فرهنگ را با آخرین فن آوری‌های روز جهان در ترکیبی هنرمندانه ادغام کنیم و تصویر تهران را به عنوان یکی از کلانشهرهای غرب آسیا، آنچنان با نشاط، چشمگیر و زبانزد خاص و عام کنیم که چشم همه جهانیان از جمله رسانه‌های خبری بین المللی را به سوی خود معطوف کند.

ضرورت ندارد که برای بیان ایده آل خود، مثلا پاریس را مثال بزنیم. کافی است نگاهی به دوبی بیندازیم که تا چند دهه پیش جز ریگ بیابان، ماسه ساحل و چند خانه به سبک معماری جنوب ایران که توسط مهاجران ایرانی ساخته شده بود، چیزی در آن نبود و اکنون به شهری زیبا و آباد تبدیل شده است. اگر مقامات تصمیم گیرنده دوبی ناگزیر بوده اند نیروهای کارآمد را برای زیباسازی شهرشان از خارج دعوت کنند، ما در تهران از وجود چنین نیروهایی بهره مندیم و در ضمن همه امکانات و وسایل پیشرفته روز جهان را نیز در اختیار داریم. فراموش نکنیم تهران با سابقه ۲۰۰ ساله خود به عنوان مرکزیت ایران برخوردار از سابقه چندین هزار ساله فرهنگ ایران اسلامی‌است. با کمال تاسف، طی سال‌های گذشته، اغلب تصاویری که به لحاظ فنی در حد تکنیک طراحی کارت پستال یا تصویر گری کتاب کودک بوده اند، آذین بخش دیوارهای شهرمان قرار گرفته اند.

استفاده از تصاویری که به لحاظ فنی در حد نازک کاری و قلم گیری‌های ظریف است، آن هم در ابعاد «متریک» یک خطای فنی است و از چشم رهگذران کاردان و به ویژه خارجی‌ها بازگو کننده نوعی ناآشنایی با ناشیگری تلقی می‌شود. خطای بزرگ نه فقط از جنبه‌های فنی و تکنیکی قابل بررسی است بلکه چنین اقداماتی به محتوای غالبا ارزشمند برخی از «دیوار نگاره»‌ها نیز لطمه وارد کرده است. اکثر این آثار که متعلق به دو دهه گذشته هستند از بسیاری جهات مناسب برای گرافیک محیطی نیستند. آنچه امروز در شهرهای اروپایی تحت عنوان هنر OUT DOOR از آن یاد می‌  کنند و ناآگاهان تصور می‌کنند هنر OUT DOOR یک پدیده وارداتی است، ما معتقد هستیم که اصلا چنین نیست. نکته قابل بررسی این است که با داشتن یک تاریخ شکوهمند از هنر (OUT DOOR) که برای نمونه کاشیکاری‌های مساجد اصفهان را ذکر کردیم، سزاوار نیست که امروزه دست به اجرای طرح‌های غیرکارشناسانه بزنیم. مثال‌های ذکر شده یک درس بزرگ به ما می‌آموزند که در انتخاب افراد یا شرکت‌های ذی صلاح، شأن تاریخی خود را حفظ کنیم.

نمی‌توان کتمان کرد که تعداد بسیاری از تصاویری که طی دو هفته گذشته روی در و دیوار شهر به اجرا درآمده است دارای روحیه ای درون گرایانه است و فردیت شخص اجرا کننده را بر وسعت دیوارها به نمایش می‌گذارند. در حالی که سطح دیوار و سطوح یک عمارت بزرگ، جزئی از پرسپکتیو بصری هر شهروند است و باید روحیه ای اجتماعی، فعال و خوشبینانه را در معرض دید و نظر ساکنان شهر قرار دهد. آنچه ذکر شد همه نیت و انتظار ما از زیبا سازی دیوارهای شهر آشکار نمی‌سازد چرا که امکانات موجود، هم برای کار روی دیوارهای حاضر و آماده کارایی دارد و هم برای مصارف نوینی چون پوشش ساختمان‌های در حال احداث، ما می‌توانیم یک COVER یا پوشش را بر اسکلت فلزی اماکن در حال ساخت قرار دهیم. این کار در حال حاضر یا انجام نمی‌شود یا با مقداری نایلون یا موادی دیگر به صورت وصله پینه رخ می‌دهد. نکته اینجاست که چرا از چنین فرصتی بهره نگیریم؟ زیبا سازی شهر با این اقدام در نقاطی جلوه خود را نشان می‌دهد که به علت ساخت و ساز به طور موقت چشم انداز نازیبایی را در مقابل چشم شهروندان قرار داده است.

از سطوح بزرگی که اسکلت بندی ساختمان‌ها را در اختیار ما قرار می‌دهد می‌توان به عنوان فرصتی بدیع برای اطلاع رسانی، تبلیغات یا حتی تصویر نهایی همان ساختمان که از روی ماکت آن تهیه شده و با فن آوری مدرن و در ابعاد وسیع اجرا شده، مورد استفاده قرار داد یعنی یک نمای زودهنگام از ساختمان که مثلا قرار است شش ماه دیگر به اتمام برسد، تبدیل به پوشش محافظ اسکلت بندی همان ساختمان می‌شود. ذکر مثال فوق تنها یکی از توانمندی‌های این صنعت است. مثال دیگری ممکن است ابعاد تازه ای از کارایی فن آوری پیشرفته ما را نشان دهد و آن استفاده از این وضعیت برای نمایش (شهر در شهر) است یعنی ساکنان تهران به طور متناوب می‌توانند

فارابی و گرافیک شهری_000002 فارابی و گرافیک شهری_000003 فارابی و گرافیک شهری_000001

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 5 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

 

برچسب‌ها :
انتشار
http://4goush.net/?p=28457

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز برای شما جالب باشد

 

? ?