دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
از کلمات کلیدی برای جستجوی بهتر استفاده کنید. به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی»

صور فلکی و فصول سال

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

مقدمه

مردم ، سالیان دراز با مشاهده آسمان تصور می کردند که شکل گروههای ستارگان همانند اشیا و موجودات روی زمین است. این گروههای ستارگان را صور فلکی می نامند. برخی از این صورتهای فلکی مشهور را به راحتی می توان یافت.برخی دیگر ، از ستارگان کم نور تشکیل یافته اند و جز در نواحی تاریک و دور از نور شهر دیده نمی شوند. اسامی بعضی از آنها هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. در حالی که دیگران اسامی جدید دارند. نام صورتهای فلکی آسمان نیمکره جنوبی اغلب جدید است.

تقسیم بندی آسمان

کلمه صورت فلکی برای اخترشناسان امروزی معنی ویژه ای دارد. همانطور که کشور را به ایالتها و استانهای مختلف تقسیم بندی می کنند، آسمان نیز به ۸۸ ناحیه تقسیم بندی شده است. هر یک از این نواحی به اسم صورت فلکی مخصوصی خوانده می شود. تمام ستارگان ، حتی کم نورترین آنها که در داخل مرزهای یک ناحیه قرار دارند، متعلق به آن صورت فلکی هستند.

صورتهای فلکی بهار

در شبهای بهار صورت فلکی دب اکبر (خرس بزرگ) به بالاترین نقطه خود در آسمان می رسد. در عرضهای جغرافیای ۵۰ و ۶۰ درجه شمالی ، می توان درست در بالای سر دید. به کمک بخشی از دب اکبر می توان سه ستاره قدر اول را به روش زیر در شبهای بهار پیدا کرد. با امتداد دم خرس ، ستاره سماک رامح را پیدا می کنیم. سماک رامح یکی از روشنترین ستارگان آسمان نیمکره شمالی است و به رنگ سرخ دیده می شود. این ستاره متعلق به صورت فلکی عوا (ارابه ران) است. ستارگان دیگر این صورت فلکی همه بطور قابل ملاحظه ای از سماک رامح کم نورترند. در کنار عوا ، صورت فلکی کوچک و ظریف الکیل یا فکه ، قرار دارد. که از ستارگان تقریبا کم نورتری تشکیل یافته است. آنها که همانند یک نیم دایره در کنار هم قرار گرفته اند، سبب می شوند که الکیل ، شکل مشخص و برجسته ای در آسمان داشته باشد. با امتداد منحنی که از دم اکبر شروع شده و از سماک رامح نیز می گذرد، به ستاره سماک اعزل ، می رسیم. این ستاره قدر اول که روشنترین ستاره صورت فلکی سنبله است، به رنگ سفید دیده می شود.

یکی از واضح ترین صورتهای فلکی بهار ، صورت فلکی شیر است. در این موقع سال ، می توان با نگاهی به سمت جنوب آن را یافت. ستاره قطبی در امتداد دو ستاره از صورت فلکی دب اکبر قرار دارد. حال اگر این خط راست را در جهت دیگر امتداد دهیم، به صورت فلکی شیر می رسیم. سر شیر به شکل علامت سوال (؟) یا داس است. ستاره قدر اول قلب الاسد در این صورت فلکی است.

صورتهای فلکی تابستان

در شبهای تابستان ، سه ستاره قدر اول به وضوح دیده می شوند، که عبارتند از ردف در صورت فلکی دجاجه (قو) ، نسر واقع در صورت فلکی شلیاق و نسر طایر در صورت فلکی عقاب. در تابستان با مشاهده سمت جنوب آسمان ، این سه را می بینیم که مثلث برجسته ای را درست می کنند. ردف روشن تر ین ستاره صورت فلکی دجاجه است. گاه آنرا صلیب شمالی نیز می خوانند. دجاجه درست در میان کهکشان راه شیری وا قع است.با دوربین دوچشمی یا تلسکوب کوچک ، چندین میدان انبوه ستاره ای را در این بخش آسمان می بینیم که برخی از آنها هزاران سال نوری با ما فاصله دارند. این میدانهای ستاره ای به صورت درخشش راه شیری نمایان می شوند. در نزدیکی دجاجه ، تکه های تاریک ابر و غبار که در اعماق فضا قرار دارند، جلوی نور ضعیف ستارگان دوردست را می گیرند. نسر واقع یکی از ستارگان صورت فلکی شلیاق است. شلیاق و نسر واقع به عقاب تعلق دارند. ستارگان دیگر در این صورت فلکی بسیار کم نورتر از نسر واقع و نسر طایر هستند.

صورتهای فلکی پاییز

صورت فلکی ذات الکرسی بهترین نقطه شروع برای یافتن ستارگان در پاییز است. پنج ستاره اصلی در آن همانند حرف w کنار هم قرار گرفته اند و با این که هیچ کدام روشنتر از قدر اول نیستند ولی به راحتی دیده می شوند. شبهای پاییز این صورت فلکی در بخش بالایی آسمان دیده می شود. در عرضهایی در حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه می توان آن را درست در بالای سر دید. اگر دو ستاره آخری حرف w را امتداد دهیم، به صورت فلکی قیفاووس می رسیم. در طرف دیگر آن صورت فلکی امراه المسلسله واقع است. به کمک حرف w ، می توان صورت فلکی

صور فلکی و فصول سال_000001صور فلکی و فصول سال_000004 صور فلکی و فصول سال_000003

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 6 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

 

برچسب‌ها :
انتشار
http://4goush.net/?p=31877

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز برای شما جالب باشد

 

? ?