دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
از کلمات کلیدی برای جستجوی بهتر استفاده کنید. به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی»

خاکستر زغال سنگ، تهدید یا فرصت؟

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(5٫00 از میان 1 رای)
Loading...

مقدمه

امروزه روشن کردن لامپ و دستگاه‌های تهویه مطبوع هوا به حدی عادی جلوه می‌کند که کمتر کسی در حین مصرف برق به فکر آلاینده‌های ناشی از تولید برق می‌افتد. برای مثال خوب است بدانید سوزاندن زغال سنگ برای تولید الکتریسیته باعث تولید مقدار زیادی خاکستر می‌شود که با فلزات سنگین و مواد سمی‌زیادی همراه است.

بازیافت این آلاینده حتی در دنیای پیشرفته امروز هم یکی از دشوارترین مباحث مدیریت مواد زائد است. سال ۱۳۸۷ خورشیدی فاجعه ای از این دست در ایالت تنسی آمریکا رخ داد. مواد آلاینده و خاکستر در محدوده ای به وسعت ۱۲۱ هکتار پخش شدند. رودخانه‌ها، زمین‌های اطراف و خانه‌ها بشدت تحت تاثیر این آلودگی غیرمترقبه قرار گرفتند. دولت و واحدهای صنعتی نیز بشدت نسبت به این مساله واکنش نشان دادند. در بحث‌های پرتنش این دو گروه، مدیریت آینده فرآورده‌های جانبی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی خصوصا در حیطه تولید برق موضوعی بود که واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت.

زباله طلایی

بهتر است ابتدا کمی‌بیشتر درباره خاکستر زغال سنگ بدانیم. خبر خوب این است که این پسماند الزاما زباله نیست. خاکستر زغال قابلیت بازیافت دارد و می‌توان آن را به محصولات متنوعی اعم از بتون و کود تبدیل کرد. خاکستر سبکی که از سوزاندن زغال سنگ تولید می‌شود، یک ماده سیلیکونی پودری است که آن را به عنوان یک ماده زائد می‌شناسند، اما در حقیقت خصوصیات فیزیکی و شیمیایی منحصربه فردی دارد که سبب شده ایده‌های خلاقانه ای به سمت مصرف مجدد از آن معطوف شود. مبتکران درصدد هستند راهی برای استفاده از آن در ساخت ماشین‌های سبک تر نظامی‌یا حتی پاکسازی نفت ارائه دهند. اما تصمیم گیرندگان در سراسر جهان با یک چالش بزرگ مواجه هستند: این که چگونه می‌توان استفاده ایمن از خاکستر زغال سنگ را تشویق کرد در حالی که روز به روز بر میزان زمین‌های دفن این پسماند افزوده می‌شود و در عین حال استفاده‌های نادرست و خطرساز هم متاسفانه رو به گسترش است. بدون شک استفاده نادرست و غیرایمن از این پسماند به دلیل توان آلایندگی بالقوه آن می‌تواند انسان و اکوسیستم را بشدت در معرض خطر قرار دهد. در حال حاضر خاکستر سبک و معلق زغال سنگ و سایر پسماندهایی که از سوزاندن زغال سنگ تولید می‌شوند، از مهم ترین پسماندهای جهان هستند. در آمریکا سالانه بیشتر از ۱۳۶ میلیون تن از این مواد زاید تولید می‌شود.

برآوردها نشان می‌دهد اروپا نیز سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن خاکستر زغال تولید می‌کند. ارقام مشابهی برای چین در دست نیست، اما از آنجا که در حال حاضر چین بیشتر از همه کشورهای دنیا زغال سنگ مصرف می‌کند، پس بدون شک تولید این پسماند در چین هم قابل توجه است. دانشمندان چینی در آکادمی‌مصالح ساختمانی و موسسه مطالعات فنی صنعت ساختمان سازی برآورد کرده اند که در چین سالانه ۵ / ۲ میلیارد تن خاکستر زغال سنگ تولید می‌شود. چندین سال است که منتقدان و جوامع محلی هشدار داده اند روش‌های معمول دفن خاکستر خطرات بی شماری را متوجه آب‌های زیرزمینی و ساکنان محدوده‌های مجاور خواهد کرد. حدود ۶۰ درصد از خاکستر زغال سنگ در آمریکا روانه زمین‌های دفن زباله می‌شود، اما در اروپا این رقم حدود ۵۰ درصد است. با وجود این که سال ۲۰۰۵ دولت چین در یک اقدام متهورانه تصمیم گرفت نرخ بازیافت را به ۷۵ درصد برساند، اما این رقم در حال حاضر تنها حدود ۳۰ درصد است.

بازیافت خاکستر، آری یا نه؟

موضوع بازیافت خاکستر زغال سنگ این روزها پیچیده تر هم شده است، چراکه اکثر گروه‌های محیط زیستی بازیافت خاکستر را که عملا از دیدگاه صنعتی سود آور است، محکوم کرده اند. سال ۱۳۸۸ در آمریکا تنها حدود ۷ میلیون تن خاکستر بازیافت شد، از این خاکستر در مواردی نظیر زیرسازی جاده‌ها، تولید کود و بستن معادن متروکه استفاده شد. دوستداران محیط زیست معتقدند تمام موارد ذکر شده برای محیط زیست و جوامع انسانی خطرساز است.

نکته: خاکستر زغال سنگ، پسماندی خطرناک، اما ارزشمند است که نیروگاه‌های برق حرارتی را در معرض اتهام آلودگی محیط زیست قرار داده است.

خاکستر زغال سنگ شامل آرسنیک، جیوه، سرب و سایر فلزات سنگین است. در صورتی که خاکستر زغال سنگ با آب تماس نداشته باشد، مشکل خطرساز بودن آن نیز رفع می‌شود. یک روش ایمن برای بازیافت این پسماند وجود دارد: ویژگی‌های شیمیایی خاکستر زغال سنگ آن را یک جایگزین مناسب در صنعت سیمان ساخته است و دهه‌هاست سازندگان بتن از آن استفاده می‌کنند. هدف این است که سازندگان بتون از خاکستر زغال و سایر مصالح بازیافتی استفاده کنند تا از انتشار حجم بالای کربن به جو که ناشی از فرآیند تولید سیمان معمولی است، جلوگیری شود. سیمان از حرارت دادن سنگ آهک و خاک رس تا مرز هزاران درجه ساخته می‌شود، اما این پروسه ۵ الی ۱۵ تن دی اکسید کربن هم تولید و روانه جو زمین می‌کند. با این که خاکستر زغال محصولی مجانی است، اما استفاده از آن چندان کار راحتی هم نیست. یک کارخانه بتون سازی که هرگز از مصالح بازیافتی استفاده نکرده اگر تمایل داشته باشد تغییر روش دهد، باید از اساس تغییر کند. موضوع زیرساخت‌ها هم بسیار مهم است. به عنوان مثال خاکستر زغال سنگ را باید جدا از سایر مصالح انبار کرد، علاوه بر این سازنده بتون هم به یک منبع قابل اعتماد و همیشگی نیاز دارد، چراکه نمی‌تواند روی این موضوع سرمایه گذاری کند مگر این که از منبع تولید و مسیر حمل و نقل آن مطمئن باشد

خاکستر زغال سنگ ،تهدید یا فرصت_000001 خاکستر زغال سنگ ،تهدید یا فرصت_000003 خاکستر زغال سنگ ،تهدید یا فرصت_000004

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 6 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

 

برچسب‌ها :
انتشار
http://4goush.net/?p=27376

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز برای شما جالب باشد

 

? ?