دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
.
.

تحقیق درباره استعدادیابی در ورزش

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

مقدمه

تحقیق درباره استعدادیابی در ورزش

استعدادیابی موضوعی است که در دنیای ورزش اهمیت ویژه‌ای دارد. شناسایی عوامل موفقیت راه را برای رسیدن به قله افتخار هموار می‌کند. این که مشخص شود چه ویژگی هایی ورزشکاران معمولی را از ورزشکاران نخبه متمایز می‌سازد کاری بس دشوار است که موضوع پرداختن به استعدادیابی را دشوارتر ساخته است. بیشتر والدین علاقمندند تا کودکانشان موفقیت در یک رشته ورزشی را تجربه کنند. برخی والدین حتی ممکن است تمایل داشته باشند کودک خود را در سطح نخبگان ورزشی و قهرمانان ملی و بین المللی ببینند. پیشرفت از سطوح ابتدایی به سطوح نخبگی در ورزش فرآیندی بسیار پیچیده است. این فرآیند نیازمند شناسایی و انتخاب افراد با استعدادی است که شرایط لازم جسمانی، مهارتی و رفتاری برای موفقیت در یک رشته ورزشی خاص را داشته باشند.

فرآیند کشف ورزشکاران با استعدادیابی شرکت در یک برنامه تمرینی سازماندهی شده، یکی از مهمترین موضوعاتی است که امروزه در ورزش مطرح می‌باشد. لذا در ورزش به عنوان یک هنر، کشف افراد بااستعداد و انتخاب آن‌ها در سنین پایین، سپس هدایت، کنترل و ارزیابی آن‌ها در صعود به بالاترین سطح از مهارت اهمیت زیادی دارند. تا آنجایی که به ورزشکاران نخبه مربوط می‌شود، کار و زمان مربی باید برای کسانی صرف شود که دارای توانایی هایی بالقوه باشند. در غیر این صورت، استعداد، زمان و انرژی مربی تلف شده و یا بهترین شکل آن این است که ورزشکار متوسطی به وجود خواهد آمد. بنابراین هدف اصلی استعدادیابی، شناسایی و انتخاب ورزشکارانی است که بیشترین توانایی را برای رشته ورزشی خاص دارا باشند.

در عالم ورزش، شناسایی استعداد مفهوم جدیدی نیست. با این حال به این موضوع توجه علمی و درست و حسابی نشده است. در اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ در اکثر کشورهای اروپای شرقی، روش‌های ویژه‌ای برای شناسایی ورزشکارانی که دارای توانایی‌های بالقوه بالایی بودند، کشف شد. برخی از این روش‌های مورد استفاده در انتخاب ورزشکاران مستعد توسط متخصصان کشف و تنظیم شد. این دانشمندان در پی آن بودند که مربیان را در انتخاب ورزشکاران مستعد برای یک رشته ورزشی خاص، نسبت به توانایی‌های لازم برای آن رشته آگاه سازند. نتایج حاصله در این مورد، غیرقابل تصور و حیرت انگیز بودند. بیشتر افرادی که در بازی‌های المپیک ۱۹۷۲ مدال گرفته بودند، به ویژه از کشور آلمان شرقی که به طور علمی انتخاب شده بودند ; نتیجه فرآیند شناسایی استعدادها بود.

تعریف استعدادیابی

`استعداد` در فرهنگ‌های لغت به معنای `توانایی ویژه و طبیعی و `ظرفیت دستیابی به موفقیت` تعریف شده است. ریلی و ای. ‌ام ویلیامز عقیده دارند استعدادیابی عبارت است از `فرآیند شناسایی ورزشکاران فعلی که توان بالقوه‌ای برای نخبه شدن دارند`. رینگر در تعریف کاربردی استعدادیابی اعتقاد دارد: استعدادیابی یعنی پیش بینی اجرا» (عملکرد) از طریق سنجش ویژگی‌های جسمانی، روانی و اجتماعی و همچنین توانایی‌های تکنیکی.

فواید استعدادیابی

استفاده از معیارهای ویژه برای استعدادیابی فواید و امتیازات متعددی دارد:

۱ زمان لازم برای رسیدن به اجراهای ورزشی بهینه توسط ورزشکاران برگزیده را کاهش می‌دهد.

۲ صرف کار، انرژی، استعداد و توانایی‌های مربی را کاهش می‌دهد. ورزشکارانی که دارای توانایی‌های بالاتری هستند، موجب افزایش کارآیی برنامه‌های تمرینی مربی می‌شوند.

۳ توانایی شرکت در مسابقه و نیز تعداد ورزشکارانی را که به اجراهای ورزشی بهینه دست می‌یابند افزایش می‌دهد. در نتیجه تیم ملی هماهنگی به وجود خواهد آمد که در مسابقات بین المللی توانا و قدرتمند ظاهر خواهد شد.

۴ اعتماد به نفس ورزشکار را بالا می‌برد، چراکه اجراهای ورزشکار نخبه در مقایسه با ورزشکاران هم سن انتخاب نشده به طور قابل توجهی بالاتر است.

۵ کاربرد تمرینات علمی را میسر می‌سازد و بدین طریق متخصصان و کارشناسان علوم ورزشی با انگیزه بیشتری کار خود را ادامه خواهند داد.

 

estedadyabi-1 estedadyabi-2 estedadyabi-3 estedadyabi-4 estedadyabi-5 estedadyabi-6

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: ۱۳ صفحه | حجم فایل: کمتر از ۱ مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

برچسب‌ها :
چهارگوش 4
http://4goush.net/?p=38038

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز براي شما جالب باشد
مقایسه آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر (۱۶ صفحه)... مقایسه آراى اخلاقى امام فخر رازى و آیر جوامع بشرى هیچ‏گاه فاقد نوعى نظام‏اخلاقى نبوده و انسانها همواره به‏صرافت طبع، با اعتقاد به حسن یا قبح‏افعال، پاره‏اى از آنها را انجام داده وبرخى دیگر را رها نموده‏اند. لذا به نظرنمى‏رسد هرگز کسى عملکرد خویش راموکول به حل منازعات فلاسفه اخلاق‏کرده باشد، همان‏گو...
دانلود تحقیق درباره انگیزه و انواع آن... مقدمه دانلود تحقیق درباره انگیزه و انواع آن ما در محل تحصیل یا کارمان پیوسته رفتارهای گوناگون دیگران را می‌بینیم. برخی همچنان که شادابی در چهره هایمان نمایان است، با گام هایی استوار حرکت می‌کنند. برخی دیگر، گویا کوله باری از غم و غصه بر دوش هایشان توان حرکت را از آنان گرفته، گام هایی آهسته و بی‌جا...
تاریخچه اختراع کنترل تلویزیون... کنترل از راه دور تلویزیون یکی از ابزارهای ساده و در عین حال بسیار روزمره ماست. آیا تا به حال فکر کرده‌اید که -کنترل‌های از راه دور تلویزیون، این ابزارهای بسیار ضروری زندگی، از چه زمانی به زندگی ما وارد شدند؟ ! تا به حال به داستان و تاریخچه این ابزار فکر کرده اید؟ می‌دانید قدمت کنترل از راه دور به چن...

 

? ?