دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
از کلمات کلیدی برای جستجوی بهتر استفاده کنید. به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی»

دانلود تحقیق درباره اختلال در خواندن چیست؟

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

آیا به یاددارید که یادگیری خواندن چقدر مشکل بود؟ بر خلاف تکلم که مبدا تکامل آن بسیار قدیمی‌است خواندن و نوشتن از ابداعات اخیر انسان هستند. ممکن است تنها یکهزار سال پیش بوده که جوامع واقع در قسمت‌های غیرمرتبط جهان دریافتند که هزاران کلمه مورد استفاده در تکلم از تعداد کوچکتری صداهای جدا (۴۴ آوا در زبان انگلیسی) تشکیل شده اند و این آ واها می‌توانند حتی با تعداد کوچکتری از علامت‌های ظاهری نشان داده شوند. یادگیری این علامات نیاز به زمان دارد و بعضی بچه‌ها مشکلات استثنایی را تجربه می‌کنند این به دلیل کم هوشی نیست بلکه به این دلیل است که مغز آنها شرایط ویژه خواندن را برای مسلط شدن دشوار می‌یابد. از هر ده نفر ممکن است یک نفر این شرایط را داشته باشد که هم اکنون با اسم عصبی اختلال پیشرفته در خواندن )Dyslexia( شناخته می‌شود.

اختلال در خواندن بسیار متداول و در عین حال دردآور برای کودکانی است که این بیماری را دارند و نمی‌توانند در یابند که چرا خواندن برای آنها دشوار است در حالی که می‌دانند به اندازه دوستانشان باهوشند. بسیاری از کودکان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند و این می‌تواند آنها را به ناتوانی، تهاجم و حتی بزهکاری هدایت کند. همچنین بسیاری از افراد مبتلا به بیماری اختلال در خواندن سعی می‌کنند توانایی‌های بزرگ خود را در زمینه‌های دیگری مثل ورزش، علم، کار با کامپیوتر، خرید و فروش و یا هنر نشان دهند که مشکلات ابتدایی آنها با خواندن نتوانسته باعث از دست دادن تمام آرزوها و اعتماد به نفسشان شود. نه تنها دریافتن علل بیولوژیکی این بیماری به تنهایی مهم نیست بلکه کمک به پیشگیری از آن نیز دردآور است.درک روش بهتر خواندن می‌تواند ما را به راهی برای پشت سرگذاشتن و درمان این مشکل هدایت کند.

یادگیری خواندن

خواندن بستگی به توانایی تشخیص ظاهر، علامات و حروف الفبا درجای درست خود، تلفظ صحیح هر زبانی که کودک یاد می‌گیرد و شنیدن مجزای صداهای کلمات در جای درست خود دارد. این مسئله مربوط به استخراج واحدی است که واج نام دارد که در نتیجه آن علامات می‌توانند به صداهای درست ترجمه شوند.

متاسفانه اکثر افراد مبتلا به اختلال در خواندن در تحلیل تلفظ و اشکال صداشناسی کلمات بی دقت و کند هستند.

توانایی تشخیص حروف و صداها به دقت بستگی به هر دو مکانیسم‌های بینایی و شنوایی دارد. برای خواننده ابتدایی، کلمات ناآشنای هر حرف باید تشخیص داده شده سپس در جا ی درست قرار داده شود. این عمل به آسانی تشخیص صداها نیست زیرا چشم‌ها از یک حرف به حرف کناری آن تغییرات کوچکی می‌دهند. حروف در هنگام هر ثبات چشم تشخیص داده می‌شوند ولی ترتیب آنها به ترتیب جایی است که چشم در هنگام دیدن آنها را دیده و متمرکز شده است.آنچه که چشم‌ها می‌بینند باید با پیام ‌های حرکتی آمده از سیستم حرکت چشم ادغام شوند و بسیاری از افراد دچار اختلال در خواندن با همین ادغام حرکتی بینایی مشکل دارند.

کنترل بینایی در سیستم حرکت چشم با یک شبکه از نورون‌های بزرگ که سیستم سلولی بزرگ )Magnocellular نام دارند اداره می‌شود.

نام این سیستم به دلیل بزرگ بودن نورونهای آن است. )Magno( این شبکه را می‌توان در سمت راست رتینا در مسیر قشر مخ و مخچه به سمت نورونهای حرکتی ماهیچه‌های چشم مشاهده کرد. این سیستم برای پاسخ دهی مناسب به تحریکات حرکتی تخصص یافته و به همین دلیل برای یافتن مقاصد حرکتی مهم به کار می‌رود. از اعمال مهم این سیستم تولید پیام‌های حسی به هنگام خواندن و زمانی است که چشم از حروفی که باید ثبت شوند دور می‌شود. این پیام حسی اشتباه نتیجه سیستم حرکتی چشم است که می‌خواهد چشم را بر روی حروف مورد نظر بازگرداند. سیستم سلولی بزرگ نقش مهمی‌را در کمک به تمرکز چشم بر روی حروف و در نتیجه تشخیص ترتیب آنها بازی می‌کند.

اختلال در خواندن چیست ؟_000001 اختلال در خواندن چیست ؟_000003 اختلال در خواندن چیست ؟_000004

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 6 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

 

برچسب‌ها :
انتشار
http://4goush.net/?p=28445

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز برای شما جالب باشد

 

? ?