دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی

در چهارگوش می‌توانید مقاله‌ها و تحقیق‌های دانشجویی را به صورت صفحه‌بندی شده و غلطگیری شده دانلود نمائید. این فایل‌ها با فرمت word و pdf آماده دانلود، چاپ و استفاده هستند.

دانلود فایل لایه‌باز، مقاله، تحقیق با ویرایش حرفه‌ای و اصولی
Search
دقیقاً همین عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type
بر اساس دسته‌بندی
گرافیک
مقاله
از کلمات کلیدی برای جستجوی بهتر استفاده کنید. به جای «زندگینامه کامل درباره نظامی گنجوی» فقط کافی‌ست بنویسید: «نظامی»

اثرات زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
امتیاز شما به دیگران کمک می‌کند تا تنها مطالب با ارزش را ببینند
(اولین نفر باشید)
Loading...

گرچه ممکن است مصادیق فطرت و درون خواهی آدمی‌فراوان باشد، اما در مجموع، از چهار محور اساسی می‌توان نام برد: خداخواهی، آگاهی طلبی، میل به نیکیها، میل به زیباییها.

بنابراین، میل به زیبایی‌ها از محورهای اساسی نهاد فطرت آدمی‌است که از رهگذر آن، دهها مصداق را می‌توان بیان نمود. از طرفی همان گونه که در بیان عناصر هنر گفته شد زیبایی، یکی از عناصر جداناپذیر آن می‌باشد، به این معنا که هر اثری که زیبایی ندارد، هیچ گاه اثر هنری تلقی نمی‌گردد و چون میل به زیبایی، فطری است، میل به هنر و آثار هنری نیز، برای آدمی‌خواهد بود؛ زیرا اثر هنری از عصر زیبایی جدا ناپذیر است. پذیرش فطری بودن هنر ما را به یک اصل مسلم رهنمون می‌گردد که هرگز نمی‌توان مدعی شد ادیان آسمانی و پیام آوران آن با هنر مخالفت کرده اند، چه اساساً دعوت پیامبران در راستای قانون فطرت بوده است.

همان گونه که حضرت امیر (علیه السلام) در بیان مقاصد پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرموده است: «لیستأدوهم میثاق فطرته…. ویثیروا لهم دفائن العقول »؛ تا پیمان فطرت خداوند را بازپردازی کنند و دفینه‌های خرد را برای آنان (مردم) برافشانند. (نهج البلاغه، تحقیق صبحی صالح، خطبه اول).

بنابراین، برای باز یافتن دیدگاه اسلام به عنوان «جامع و مکمل ادیان آسمانی» در مورد هنر، نمی‌توان به پیشینه مردود بودن آن باور داشت. افلاطون در جایی می‌گوید: «روح انسان در عالم مجردات قبل از ورود به دنیای حقیقت زیبایی و حسن مطلق، خیر و نیکی را بدون پرده حجاب دیده است. پس در این دنیا چون حسن ظاهری و نسبی و مجازی را ببیند از آن زیبایی مطلق که سابقا درک نموده یاد می‌کند، غم هجران به او دست می‌دهد و هوای عشق او را بر می‌دارد». وی در این بیان، به فطرت نظر دارد.

و به گفته سعدی:

پیش از آب و گل در دل من مهر تو بود *** با خود آوردم از آن جانه به خود بربست

اثرات زیبایی و هنر را این گونه می‌توان بیان نمود:

رسایی هنر در بیان مقاصد:

هنر با بهره گیری از ذوق و خلاقیت آدمی‌از چنان لطافت و نرمی‌ای برخوردار است که با استفاده از آن به راحتی تمام می‌توان عالیترین مقاصد را بیان نمود، کاری که اگر هنر به مدد آدمی‌نیاید، براستی در پاره ای از مواقع سخت و دشوار می‌نماید. شعر و هنر، زیباترین قالب برای همه پیامها نوین و مایه گسترش و نفوذ این پیامها تا هر سوی خطه دلها و جانهای انسانی است.

شاهد قرآنی:

قرآن برای آن که حقیقت شرک و فرایند آن را در سقوط آدمی‌در سخت ترین جایگاه ممکن نشان دهد. چنین آورده است: «و من یشرک بالله فکانما خرّ من السماء فتخطفه الطیّر او تهوی به الریح فی مکان سحیق» (حج/۳۱)؛ هر کس به خداوند شرک ورزد، گویی از آسمان افتاده و پرنده ای او را در ربوده، یا تندباد او را به جایی دوردست در انداخته است.

شاهد شعری:

سعدی حکیم سخنور پارسی با استفاده از شعر و رسایی آن و با بهره گیری از صنعت تشبیه و تمثیل، پیام بلندی را در دو بیت زیر آورده است:

بنی آدم اعضای یکدیگرند *** چو در آفرینش زیک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار *** دگر عضوها را نماند قرار

(این شعر سعدی برگرفته از روایت نبوی (صلی الله علیه و اله) است. رسول الله (صلی الله علیه و آله) می‌فرماید: «مثل المومن فی توادهم و تراحمهم کمثل الجسد اذا اشتکی بعضه تداعی سائره بالحرو الحمی»؛ داستان انسان‌های باایمان در مهربانی و مهرورزی به یکدیگر همانند پیکر انسان است که در بیماری و ناراحتی یک عضو سایر اعضاء با شب بیداری و تب با او همدردی می‌کنند. (بحارالانوار، ج ۶۱، ص ۱۵۰). در رسایی آن همین بس که زینت بخش سر در سازمان ملل متحد شده است.

اثرات زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام_000001 اثرات زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام_000003 اثرات زیبایی و هنر از دیدگاه اسلام_000004

 

 

قسمت‌هایی از این مقاله حذف شده و نسخه کامل آن فقط در فایل‌های word و Pdf قابل استفاده است.
لطفا برای دریافت نسخه کامل این مقاله فایل‌های word و pdf را دانلود نمائید.

 

 

 

 

با خرید این محصول فایل word و PDF مربوط به این مقاله را دریافت خواهید کرد.
لینک دانلود بی‌درنگ پس از پرداخت نمایش داده شده و فایل فشرده‌ مربوط به این مقاله آماده دانلود خواهد بود.

تعداد صفحات: 7 صفحه | حجم فایل: کمتر از 1 مگابایت | فونت استفاده شده: B Zar | به همراه صفحه اول
رمز فایل فشرده: www.4goush.net

 

 

برچسب‌ها :
انتشار
http://4goush.net/?p=28439

 

شايد ديدن اين يادداشت‌ها نيز برای شما جالب باشد

 

? ?